Masz problem z zajściem w ciążę? Wykonaj te badania hormonalne!

Starania o powiększenie rodziny spełzają na niczym? Jeśli próbujesz zajść w ciążę od co najmniej roku - wykonaj badania hormonalne.

pobieranie krwi

fot. Fotolia

Hormony mają wpływ na płodność

Od ponad roku starasz się ze swoim partnerem o potomstwo i wciąż nic? Zrób badania hormonalne. To właśnie głównie hormony odpowiadają za płodność kobiety.

Zachwiana gospodarka hormonalna często objawia się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem owulacji, a nawet zahamowaniem miesiączkowania. Dlatego równowaga w tej sferze odgrywa bardzo ważną rolę w staraniach o dziecko – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska z Gyncentrum w Katowicach.

Które hormony warto sprawdzić, jeśli kobieta nie może zajść w ciążę?

Zachwiany układ hormonalny to nie tylko dolegliwość kobiet w okresie menopauzy, ale również w wieku rozrodczym.

Za prawie połowę problemów związanych z niepłodnością odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. To one odpowiadają za brak wzrostu pęcherzyka czy też zaburzenia owulacji – wyjaśnia dr Anna Bednarska-Czerwińska.

Dlatego kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko od co najmniej roku w pierwszej kolejności powinna sprawdzić stężenie hormonów.

  • Jednym z hormonów odgrywających bardzo ważną rolę w organizmie kobiety jest hormon folikulotropowy (FSH), wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Pobudza on wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Również reguluje on charakterystyczne dla faz cyklu miesiączkowego zmiany w endometrium, czyli błonie śluzowej wyściełającej macicę.
  • Natomiast estrogeny, do których zalicza się estradiol, estron i estriol, przygotowują odpowiednie warunki dla ciąży, pobudzają wytwarzanie innego hormonu – LH. Stężenie estrogenów zmienia się podczas cyklu: najniższe jest w trakcie miesiączki, a potem wzrasta aż do owulacji.  
  • Ważną rolę w kobiecym organizmie odgrywa też hormon luteinizujący (LH), wytwarzany przez przysadkę mózgową i stymulujący jajeczkowanie. Dzięki niemu komórka jajowa uwalniana jest z jajnika do jajowodu.
  • Natomiast prolaktyna ma przede wszystkim wpływ na regularność miesiączek. Jeśli w organizmie jest jej nadmiar, to cykle miesiączkowe wynoszą mniej niż 24 dni, albo więcej niż 31. Temu mogą towarzyszyć: obrzmiałe i nadwrażliwe piersi, drażliwość i częste zmiany nastrojów.
  • Z wyników badania poziomu hormonu AMH można dowiedzieć się, jaka ilość komórek jajowych jeszcze pozostała kobiecie, jaki jest poziom płodności, rezerwy jajnikowej oraz czy nie doszło do przedwczesnego wygaśnięcia jajników.
  • Kobiety mające problem z zajściem w ciążę powinny też sprawdzić poziom androgenów, czyli męskich hormonów. Zbyt duża ich ilość może powodować m.in. zaburzenia miesiączkowania, zbyt niski popęd seksualny i prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Sprawdź swoje wyniki badań: Hormony

Kiedy wykonać badania?

Poziom wszystkich hormonów badany jest z krwi żyły łokciowej.

  • Najlepszym momentem na wykonanie badań FSH i LH jest 2-3. dzień cyklu menstruacyjnego – wówczas wyniki będą miarodajne. Co ważne można je zrobić o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.
  • Badanie poziomu AMH można wykonać w dowolnym dniu – jego stężenie przez cały cykl kobiety jest takie samo.
  • Przeciwieństwem są badania poziom prolaktyny, estrogenów i androgenów, które należy wykonać na czczo. Trzeba pamiętać, by poprzedniego dnia nie uprawiać sportu i nie jeść zbyt obfitej kolacji, czyli zachować takie same zasady, jak w przypadku morfologii.

fot. dr Anna Bednarska-Czerwińska

Zobacz też:
Kalendarz ciąży na Mamotoja.pl - tydzień po tygodniu!
Sprawdź swoje wyniki badań: hormony
Nie możesz zajść w ciążę? Zaadoptuj komórkę jajową!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA