Problemy z dłonią i nadgarstkiem

Ból lub obrzęk nadgarstka, trudności w ruszaniu palcami lub wykonywaniu ruchów nadgarstkiem – wszystkie te problemy mogą przeszkadzać nam w codziennych czynnościach i sprawiać, że czujemy się jak „bez ręki”. Zobacz, o czym mogą świadczyć twoje dolegliwości, jak możesz sobie pomóc w domowych warunkach, a kiedy udać się do lekarza po pomoc.
/ 31.10.2011 01:30
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy doznałeś ostatnio urazu nadgarstka lub dłoni? Czy upadłeś lub uderzyłeś się w dłoń?

Przejdź do pytania numer 6.

2.  Czy w miejscu urazu dłoń lub nadgarstek są zdeformowane, spuchnięte lub inaczej zmienione chorobowo?

Mogło u ciebie dojść do złamania kości nadgarstka lub dłoni. Za takim urazem przemawia szczególnie bolesność podczas dotykania i przesuwania kości względem siebie oraz podczas ruszania palcami i dłonią.

Koniecznie udaj się pilnie do lekarza. Aby nie zwiększyć stopnia uszkodzenia ręki dłoń owiń bandażem i unieruchom. Rękę możesz powiesić na temblaku. Rękę unieruchamiamy, aby unikać ruchów, które dodatkowo mogą pogłębić uraz. Możesz wcześniej zastosować miejscowo lek przeciwbólowy w żelu. Można przyjąć także doustnie lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty.

3. Czy pomimo braku wyraźnej zmiany i obrzęku, ręka bardzo boli, a ból zaostrza się, gdy poruszasz dłonią, nadgarstkiem lub ręką? Jeżeli ręka nie jest złamana, może to świadczyć o zwichnięciu któregoś ze stawów nadgarstka lub dłoni.

Udaj się do lekarza. Dłoń możesz obłożyć lodem  oraz owinąć bandażem i unieruchomić. Rękę możesz powiesić na temblaku. Rękę unieruchamiamy, aby unikać ruchów, które dodatkowo mogą pogłębić uraz. Możesz wcześniej zastosować również miejscowo lek przeciwbólowy w żelu. Można przyjąć także doustnie lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty.

4. Czy ból pojawia się tylko w trakcie wykonywania określonych ruchów, takich jak: zamykanie pięści, wkręcanie żarówek, chwytanie i naciskanie klamki? Czy ból promieniuje od łokcia do ręki i nadgarstka?

Możesz cierpieć na dolegliwość, którą specjaliści nazywają „łokciem tenisisty”. Łokieć tenisisty jest chorobą, do której dochodzi w wyniku przeciążenia mięśni prostowników. Choroba charakteryzuje się bólem po bocznej (zewnętrznej) stronie łokcia oraz przy wykonywaniu ruchów odwracania i nawracania przedramienia, a także podczas próby zgięcia nadgarstka. Choroba dotyka nie tylko sportowców, ale także mechaników, kierowców, pianistów oraz osoby dużo piszące na klawiaturze. Ponieważ łokieć tenisisty jest chorobą zapalną stawu, można zastosować doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Staw można rozgrzewać (nie chłodzić!) ciepłymi kompresami. W ten sposób zmniejszymy objawy choroby, jednak aby uporać się na stałe z problemem konieczna jest rehabilitacja i wykonywanie określonych ćwiczeń. Jeżeli problem sam nie ustąpi – udaj się do lekarza, który zaleci odpowiednią rehabilitację i leczenie.

5. Czy podczas urazu doszło do naruszenia tkanek? Czy w miejscu urazu znajduje się rana? Czy miejsce to jest spuchnięte, zaczerwienione i bolesne? Czy wokół rany pojawiły się czerwone smugi?

Mogło dojść do zakażenia rany i miejsca po urazie. Zakażenie rany najczęściej wynika z kontaktu brudnego narzędzia z tkankami. Zakażenie mogą wywoływać bakterie beztlenowe, w tym laseczki tężca. Czerwone smugi lub pręgi odchodzące od rany mogą wskazywać na postępujący tężec.

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie rany, koniecznie udaj się do lekarza. W takim wypadku zawsze powinieneś dostać antybiotyk oraz przypominającą dawkę anatoksyny przeciwtężcowej. Tężec jest chorobą zagrażającą życiu, która w ciągu kilku dni może doprowadzić do zgonu, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

6. Czy odczuwasz drętwienie lub ból palców, dłoni lub nadgarstka, szczególnie w momencie zginania nadgarstka? Możesz cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym dochodzi do zwężenia kanału nadgarstka – przestrzeni przez którą przechodzą nerwy, naczynia oraz ścięgna dochodzące do palców dłoni. Ucisk na nerwy i naczynia powoduje uczucie bólu, mrowienia i drętwienia oraz osłabienie siły mięśniowej. Możesz przyjąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Ręka powinna teraz dużo odpoczywać, najlepiej jest wyłączyć ją z użytku na kilka dni. W tym celu unieruchom nadgarstek bandażem i podwieś rękę na temblaku. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, udaj się do lekarza, ponieważ może okazać się konieczne leczenie zabiegowe.

7. Czy ból wystąpił po długiej, intensywnej pracy ręką i nasila się podczas wykonywania tych samych ruchów? Czy pracujesz rękami lub uprawiasz intensywnie jakiś sport?

To może być stan zapalny stawu, a dokładnie ścięgien i pochewek stawowych, wynikający z przeciążenia określonych mięśni i struktur stawowych. Koniecznie zaprzestań na kilka dni treningów lub oszczędzaj rękę w pracy. Zapalenie nie minie, jeżeli dalej będziesz obciążał rękę i nadgarstek. Możesz wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Aby zredukować obrzęk, stosuj okłady z lodu. Jeżeli nie zauważysz poprawy, pojawi się obrzęk, skóra zrobi się zaczerwieniona i ciepła, skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy infekcji.

8.  Czy masz twardy guzek lub opuchliznę w okolicach nadgarstka lub stawów palców? Czy zmiana pojawiła się nagle i dość szybko rośnie?  Możesz mieć ganglion, czyli łącznotkankową torbiel, która najczęściej rozwija się w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien. Jest to patologiczna jama, w której gromadzi się płyn o galaretowatej konsystencji. Sam guzek może być bardzo twardy. Zmiana ma najczęściej charakter łagodny, choć zdarzają się przypadki zezłośliwienia. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Mimo, że choroba jest zazwyczaj łagodna, to może wywoływać dyskomfort i oszpecać wygląd dłoni. Zmianę można usunąć poprzez wycięcie operacyjne lub odessanie igłą treści z torbieli. Jeżeli natomiast ganglion wywołuje ból lub gwałtownie rośnie, udaj się natychmiast do lekarza, ponieważ może to sugerować złośliwy charakter zmiany.

9. Czy odczuwasz ból lub tkliwość kciuka, nadgarstka i przedramienia po stronie wewnętrznej? Twoje objawy mogą świadczyć o zapaleniu pochewek ścięgna, fachowo nazywanego zapaleniem de Quervaina. Jest to dolegliwość, która pojawia się u osób wielokrotnie wykonujących i powtarzających ruchy kciukiem. Oszczędzaj kciuk i nie ruszaj nim. Daj odpocząć stawom. Możesz wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Aby zredukować obrzęk, stosuj okłady z lodu.

10. Czy Twoje dolegliwości dotyczą głównie stawów? Czy są one bolesne bądź opuchnięte? Czy obrzęk dotyczy głównie stawów w palcach? To może być reumatoidalne zapalenie stawów – choroba zapalna stawów. Objawy te mogą również świadczyć o dnie moczanowej lub infekcji w obrębie stawów lub kości. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Możesz wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Aby zredukować obrzęk, stosuj okłady z lodu.

11.  Czy zauważyłeś blednięcie dłoni, któremu towarzyszy sinienie palców oraz uczucie zimna, pieczenia, a nawet bólu? Możesz cierpieć na chorobę lub objaw Reynauda. Objaw Reynauda polega na gwałtownym skurczu małych naczyń krwionośnych, któremu towarzyszy mrowienie, pieczenie i ból. Występuje on w obszarach ciała, które są najdalej wysunięte, tj. na dłoniach, małżowinach usznych, nosie. Po szybkim skurczu naczyń krwionośnych dochodzi do zblednięcia skóry, która następnie sinieje i czerwienieje. Objaw Reynauda pojawia się pod wpływem różnych czynników, takich jak zimno, stres czy silne emocje lub niektóre leki. Udaj się do dermatologa, który pomoże rozróżnić objaw od choroby, czyli określi czy dolegliwość występuje samoistnie, czy wynika z innej choroby ogólnoustrojowej.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Zespół cieśni nadgarstka – jak pomóc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA