Na czym polega tomografia komputerowa?

Na czym polega tomografia komputerowa?

Wykorzystanie promieni rentgenowskich w diagnostyce kojarzy nam się głównie z popularnym badaniem RTG. Tymczasem, promieniowanie X jest wykorzystywane także w tomografii komputerowej, pozwalającej na uzyskiwanie przekrojowych zdjęć ciała człowieka.
/ 26.05.2017 10:15
Na czym polega tomografia komputerowa?

Co to jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest to nieinwazyjne i niebolesne badanie diagnostyczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Poszczególne tkanki i narządy człowieka różnią się gęstością, przez co pochłaniają różną ilość promieniowania. Dzięki temu, na obrazie uzyskiwanym tą metodą, lekarz jest w stanie odróżnić poszczególne struktury.

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Na tomografię komputerową pacjent powinien zgłosić się na czczo. Jeśli badanie ma dotyczyć przewodu pokarmowego, konieczne jest doustne przyjęcie tzw. środka cieniującego. Czasem lekarz zaleca także zażycie środków hamujących ruchy perystaltyczne jelit.

Podczas tomografii komputerowej chory jest umieszczany wewnątrz ciasnego aparatu, co u niektórych osób może wywoływać stany lękowe. Dlatego też pacjenci z klaustrofobią powinni poinformować o tym lekarza jeszcze przed rozpoczęciem badania. U takich osób, a także u dzieci, które nie potrafią leżeć nieruchomo, stosuje się środki uspokajające lub usypiające.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania pacjent proszony jest o położenie się na ruchomym stole, który następnie wsuwa się do aparatu. Chory powinien przyjąć jak najwygodniejszą pozycję, gdyż później należy leżeć nieruchomo. W aparacie znajduje się głośnik i mikrofon, które umożliwiają komunikację lekarza z pacjentem. Podczas wykonywania zdjęcia chory widzi świecącą się diodę – należy wtedy wstrzymać oddech. Badanie trwa zwykle około 15 – 30 minut.

Zobacz też: Na czym polega urografia?

Rodzaje tomografii komputerowej:

  • Tomografia komputerowa ośrodkowego układu nerwowego – wykonywana w przypadku podejrzenia krwawienia podpajęczynówkowego, nowotworów mózgu, urazów kości czaszki, urazów rdzenia kręgowego, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, chorób zatok, niewyjaśnionych zaburzeń neurologicznych;
  • Tomografia komputerowa klatki piersiowej – wykonywana w przypadku chorób serca i dużych naczyń krwionośnych, zmian patologicznych w płucach (np. nowotworów płuc), zmian patologicznych oskrzeli;
  • Tomografia komputerowa jamy brzusznej – wykonywana w przypadku podejrzenia zmian chorobowych w wątrobie, trzustce, śledzionie, pęcherzyku żółciowym, jelitach, nerkach i przestrzeni zaotrzewnowej;
  • Tomografia komputerowa miednicy mniejszej – wykonywana w przypadku podejrzenia nowotworów narządów rodnych i pęcherza moczowego.

Polecamy: Jak może objawiać się alergia na leki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/29.04.2017 08:51
najpierw to się trzeba na nią dostać, a to oznacza miesiące oczekiwania, czasem nawet rok... nie mając zamiaru paść z nerwów w oczekiwaniu na wyniki poszłam prywatnie do przychodni lux medowskiej i po dwóch dniach już trzymałam opis w ręce, jak się tylko ma możliwość finansową to warto
/05.07.2016 09:55
Gościu. To portal medyczny, a nie banner reklamowy. Pomyliłeś sobie portale. Żegnam.
/11.06.2014 11:01
Warto wiedzieć, że marka Philips aktywnie uczestniczy w działaniach medycznych.Proponuje unikane rozwiązanie w postaci finansowania nowego i używanego sprzętu medycznego na okres od 12 do 60 miesięcy zakładające użytkowanie sprzętu już po wpłacie 50% wartości brutto urządzenia. Decyzja kredytowa dotycząca udziału w programie podejmowana jest w uproszczonej procedurze w ciągu 3 dni. Jest to niezwykle interesująca okazja aby placówki medyczne mogły zakupić nowoczesny sprzęt dla swoich pacjentów.