Jakie właściwości ma kwas borny?
Kwas borny to substancja znana i stosowana w medycynie od wielu lat. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. Powszechnie jest stosowany w preparatach recepturowych w dermatologii, alergologii, okulistyce i ginekologii, bo skutecznie leczy rany i oparzenia.W preparatach złożonych jest stosowany m.in.: w bakteryjnym zapaleniu pochwy, w ostrych stanach zapalnych błony śluzowej nosa, rogówki oka i skóry, w zakażeniach bakteryjnych i kandydozach błon śluzowych jamy ustnej. Jako składnik preparatów złożonych – w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Czy kwas borny jest trujący?
Od niedawna w internecie pojawiły się „mrożące krew w żyłach” wypowiedzi rodziców i pseudoznawców farmakologii o trującym działaniu tej substancji oraz ignorancji lekarzy w podejściu do jej stosowania.– Pragnę uspokoić wszystkich przerażonych rodziców. Niepożądane działanie kwasu bornego jest znane od początku jego stosowania w medycynie i kosmetyce. Oczywiście w dużych stężeniach i przy długotrwałym stosowaniu zarówno u dzieci, jak i dorosłych może spowodować uszkodzenie nerek, ośrodkowego układu nerwowego i wątroby. Podkreślam jednak słowa: DUŻE STĘŻENIE/DŁUGOTRWAŁE STOSOWANIE/DUŻA POWIERZCHNIA – wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Zobacz też: Leki kupowane przez internet – na co należy uważać?Kwas borny – wycofany we Francji?
– Ostatnio na forum dla rodziców pewien „mędrzec” (taki miał nick!) szeroko rozpisywał się na temat toksyczności kwasu bornego, powołując się na postępowanie we Francji, gdzie wycofano kwas borny z list składników dozwolonych w składzie kosmetyków – opowiada lekarz. – Ale wycofano go nie dlatego, że jest toksyczny, tylko ma działanie lecznicze i w związku z tym zmieniono jego status na środek do stosowania w lecznictwie, tzn. jedynie przez lekarza. Odtąd przepisywany jest na receptę, jak lek.Wiele substancji trafia z listy leków na receptę na listę preparatów do wolnej sprzedaży i odwrotnie. Czy lek dopuszczony do sprzedaży bez recepty jest bardziej bezpieczny? Czy kwas borny wycofany z listy składników kosmetyków jest groźniejszy? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy o właściwości, dawki, wiedzy lekarza i rozsądku pacjenta.
Zobacz też: Marihuana lecznicza – czy i kiedy pomaga?Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!