Jak chorując na cukrzycę bezpiecznie prowadzić auto?

Jak chorując na cukrzycę bezpiecznie prowadzić auto?
Kierowca, który choruje na cukrzycę musi zachować szczególną ostrożność. Hipoglikemia czy hiperglikemia to stany nagłego pogorszenia zdolności poznawczych. Jeśli wystąpią w czasie jazdy, bardzo łatwo o wypadek. O czym powinien pamiętać kierowca chory na cukrzycę wyruszając w dłuższą trasę?
/ 09.11.2010 17:18
Jak chorując na cukrzycę bezpiecznie prowadzić auto?

W przypadku cukrzycy prawo jazdy wydawane jest po przedstawieniu opinii diabetologa i przeprowadzeniu specjalistycznych badań kontrolnych. Wymagane są także częste pomiary poziomu glukozy we krwi. Jeśli już uporamy się z wszystkimi procedurami i otrzymamy prawo jazdy, warto pamiętać o głównych zasadach bezpieczeństwa.

Napady hipoglikemii

Zagrożenie stanowią częste napady hipoglikemii. Przed wyruszeniem w podróż należy upewnić się, że w samochodzie znajduje się odpowiedni zapas tabletek z glukozą, płynnej glukozy, przekąsek lub soczków. W przypadku pogorszenia samopoczucia trzeba się zatrzymać na najbliższym postoju i sprawdzić poziom glukozy we krwi.

Co 2 godziny urządzajmy postój, aby coś zjeść i chwilę odpocząć. Należy rygorystycznie przestrzegać pór spożywania posiłków i wstrzykiwania insuliny. Zawsze warto mieć przy sobie strzykawki i zapasowe porcje insuliny, aby - jeśli podróż niespodziewanie się wydłuży - móc kontrolować poziom glukozy. Najlepiej unikać długich, męczących wyjazdów, nie prowadzić nocą.

Polecamy: Jakie leki wykrywają policyjne narkotesty?

Zachowaj ostrożność

Dla własnego bezpieczeństwa warto zmniejszyć prędkość jazdy znacznie poniżej szybkości dozwolonej – jadąc wolniej, nawet w przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia, będziemy w stanie zatrzymać się na poboczu. Pasażerowie muszą być świadomi, że kierowca jest chory na cukrzycę. Warto nosić bransoletkę z oznaczeniem choroby i kartę ratowniczą.

Nieprawidłowo stosowana insulina może wywołać hipoglikemię lub hiperglikemię w trakcie jazdy, a tym samym doprowadzić do wypadku. Zanim usiądziesz za kółkiem, należy koniecznie zbadać poziom cukru i w razie konieczności zastosować insulinę. Gdy lek zadziała, należy ponownie zbadać poziom cukru i dopiero wtedy siąść za kółkiem. Należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu, jeśli odczujemy objawy głodu lub niepokoju.

Warto wiedzieć: Jak się uchronić przed hipoglikemią w cukrzycy?

Groźne powikłania

Cukrzyca stanowi problem dla kierowców nie tylko ze względu na wahania poziomu cukru we krwi. Często w przebiegu tej choroby stwierdza się groźne powikłania, takie jak: retinopatia, jaskra, nefropatia, angiopatia naczyń mózgu i wieńcowych, nadciśnienie. Mogą one uniemożliwiać sprawne prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Co 6 miesięcy należy badać wzrok i konsultować prowadzenie pojazdu z diabetologiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA