Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku? 7 sposobów na detoks po antybiotykoterapii

jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku fot. Adobe Stock, Farknot Architect
Usuwanie antybiotyku z organizmu może trwać nawet kilka tygodni. Aby przyspieszyć eliminację leku, trzeba pamiętać m.in. o właściwym nawodnieniu organizmu, przyjmowaniu probiotyków, wspieraniu pracy wątroby oraz jedzeniu zdrowej żywności bogatej w błonnik. Dzięki naturalnym mechanizmom detoksykacji złagodzisz nieprzyjemne dolegliwości po antybiotykoterapii, takie jak biegunka, bóle brzucha i złe samopoczucie.
/ 07.12.2023 05:13
jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku fot. Adobe Stock, Farknot Architect

Leczenie antybiotykami ma silny wpływ na organizm. Po antybiotykoterapii możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu trawiennego, co jest spowodowane niekorzystnym wpływem tych leków na naturalną mikroflorę człowieka. Odpowiadamy, jak szybko organizm oczyszcza się z antybiotyku, oraz co zrobić, aby szybciej odbudować florę bakteryjną jelit po leczeniu.

Spis treści:

  1. Wpływ antybiotyków na organizm
  2. Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku?
  3. 7 sposobów na detoks po antybiotykoterapii

Wpływ antybiotyków na organizm

Antybiotyki to szeroka grupa leków stosowanych przede wszystkim do zwalczania infekcji bakteryjnych (np. angina ropna). Chociaż antybiotyki są bardzo ważnymi w medycynie środkami, które niejednokrotnie ratują życie, to powodują też negatywne konsekwencje zdrowotne. Oprócz tego, że zabijają „złe” bakterie, niszczą pożyteczne drobnoustroje, które zasiedlają mikroflorę organizmu.

W wyniku przyjmowania antybiotyków zaburzony zostaje skład flory bakteryjnej jelit, mogą pojawiać się biegunki, bóle brzucha, a przy długim stosowaniu - infekcje grzybicze. Bakterie jelitowe mają wpływ na odporność, wchłanianie witamin, składników mineralnych i odżywczych oraz nastrój. Równowaga w ich środowisku jest niezbędna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Warto też pamiętać, że podczas leczenia antybiotykami często popełniamy błędy, które sprzyjają uodpornianiu się bakterii na leki. W rezultacie powstają szczepy, których nie można zniszczyć żadnymi dostępnymi antybiotykami. Więcej na ten temat: jakich błędów nie popełniać przy antybiotykoterapii

Skutkom ubocznym leczenia antybiotykami można zapobiec. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak przyspieszyć oczyszczanie organizmu z antybiotyku oraz zregenerować naturalne bariery ochronne.

Przeczytaj też: Mity o antybiotykach

Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyków?

Usuwanie antybiotyku z organizmu może zająć od kilku godzin do kilku tygodni. Czas utrzymywania się antybiotyków w organizmie różni się w zależności od rodzaju leku oraz indywidualnych czynników (wieku, stanu zdrowia, masy ciała itp.). Niektóre często stosowane antybiotyki, takie jak penicylina i jej pochodne (np. amoksycylina), mogą pozostawać w organizmie do 12 do 24 godzin po przyjęciu ostatniej dawki. Są wydalane wraz z moczem. Ale już np. azytromycyna pozostaje w organizmie nawet do 14 dni. Ten lek w mniejszym stopniu wydalany jest z moczem. Trzeba też pamiętać, że kuracja antybiotykowa może trwać od kilku dni do wielu tygodni, co też nie pozostaje bez wpływu na długość utrzymywania się substancji. Aby przyspieszyć eliminację leków z organizmu, warto wcielić w życie kilka wskazówek, które znajdziesz poniżej.

7 sposobów na detoks po antybiotykoterapii

Chociaż nasz wpływ na usuwanie antybiotyku przez organizm jest ograniczony, to możemy poprawić jego zdolność do eliminowania leków. 

  • Przyjmuj probiotyki w trakcie całej antybiotykoterapii i co najmniej 1-2 tygodnie po leczeniu. W czasie kuracji zalecane jest zażywanie probiotyku 1-2 godzin po przyjęciu antybiotyku.
  • Jedz produkty probiotyczne. Należą do nich kiszonki, jogurt, kefir. Pomogą odbudować florę bakteryjną jelit.
  • Sięgaj po produkty prebiotyczne. Prebiotyki to głównie rodzaje błonnika, które odżywiają pożyteczne bakterie i pozwalają im się namnażać. Źródłami prebiotyków są: banany, płatki owsiane, cebula, czosnek, karczochy, pomidory, por, miód.
  • Pij codziennie 2-3 l wody. Właściwe nawadnianie organizmu pozwala usunąć toksyny, w tym te pochodzące od leków. To najlepszy sposób na detoks organizmu.
  • Pamiętaj o odpoczynku i regularnej aktywności fizycznej. To pomaga przywrócić równowagę mikrobiologiczną jelit. Sprzyja namnażaniu pożytecznych bakterii i ograniczeniu stanów zapalnych, a także zmniejsza poziom stresu, który może dodatkowo niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy.
  • Unikaj jedzenia słodyczy i przetworzonej żywności. Takie nawyki uwielbiają szkodliwe mikroorganizmy. 
  • Wspieraj pracę wątroby. Jest to narząd pełniący kluczową rolę w detoksykacji organizmu. Włącz do diety kurkumę, buraki, zielone liściaste warzywa, unikaj tłustych i ciężkostrawnych posiłków i alkoholu.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących działania antybiotyków, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami i nie przerywaj terapii nawet jeśli poczujesz, że objawy ustąpiły. Przedwczesne zakończenie kuracji powoduje, że chorobotwórcze bakterie nie zostaną w pełni zniszczone i mogą uodpornić się na lek, co stwarza duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. 

Czytaj także:
8 sposobów na detoks wątroby. Jak oczyścić wątrobę z toksyn?
Dieta oczyszczająca - kiedy, jak i czy warto ją stosować?
10 kroków do naturalnego oczyszczenia organizmu. Jak oczyścić organizm skutecznie i bezpiecznie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA