Angina ropna - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

angina ropna fot. Adobe Stock
Angina ropna jest poważną infekcją, którą wywołują bakterie z rodzaju paciorkowców. Nieleczona ustępuje na ogół po 3-4 dniach, jednak bez przyjmowania leków wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań. Dlatego gdy pojawią się objawy anginy bakteryjnej, trzeba udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk.
/ 18.02.2021 09:14
angina ropna fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny anginy ropnej
  2. Objawy anginy ropnej
  3. Leczenie anginy ropnej
  4. Powikłania anginy paciorkowcowej

Przyczyny anginy ropnej

Angina ropna to bakteryjne zapalenie migdałków. Wywołują ją bakterie z grupy paciorkowców Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A. Dlatego nazywana jest też czasami anginą paciorkowcową

Na anginę ropną najczęściej chorują dzieci i młodzież w wieku 5-15 lat, w okresie od zimy do wiosny. Szacuje się, że choroba stanowi ok. 15-30% ostrych infekcji gardła u dzieci (rzadziej bakterie są przyczyną infekcji u dorosłych, wywołują ją głównie wirusy).

Sprawdź: Jak odróżnić anginę bakteryjną od wirusowej

Objawy anginy ropnej

Początek anginy ropnej jest dość nagły i silny. Jej objawy to:

W anginie ropnej nie występują kaszel i katar - te objawy świadczą raczej o przyczynie wirusowej zapalenia gardła.

Czytaj też: Przyczyny „guli w gardle”

Na czym polega leczenie anginy ropnej?

Angina ropna jest poważną chorobą, dlatego w przypadku podejrzenia jej objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć zalecaną terapię. Leczenie anginy ropnej najczęściej polega na stosowaniu antybiotyków (na ogół penicyliny przyjmowanej przez 10 dni) oraz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (np. paracetamolu) lub leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu), które łagodzą objawy towarzyszące chorobie.

Można stosować też miejscowe leki przeciwbólowe do gardła z lidokainą, benzydaminą lub salicylanem choliny. W zależności od substancji czynnej mogą one mieć postać aerozolu, tabletek do ssania lub płynu do płukania gardła.

Leczenie anginy bakteryjnej obejmuje również odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości letnich płynów, nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory.

Czytaj też: Ból gardła a koronawirus

Powikłania anginy paciorkowcowej

Angina ropna ma tendencję do samoograniczania się i na ogół ustępuje również bez leczenia, jednak wówczas wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań. A te mogą być różne:

Wszystko co można zrobić, aby nie zachorować na tę infekcję, to unikać kontaktu z chorą osobą oraz przestrzegać zasad higieny.

Nie istnieje aktualnie szczepionka przeciwko anginie ropnej. W ramach obowiązkowego programu szczepień ochronnych dzieci są szczepione przeciwko innym paciorkowcom niż tym wywołującym zapalenie gardła - pneumokokom (powodują zachorowania na zapalenie opon mózgowych u dzieci).

Więcej artykułów:
Płukanie gardła wodą utlenioną - sprawdzony sposób na infekcję i ból
Płukanie gardła. Co i jak stosować na bolące gardło?
Przeziębienie - ile trwa, objawy, zarażanie, leki na przeziębienie
Co na przeziębienie? Najlepsze sposoby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA