Jak uniknąć interakcji pomiędzy lekami a kofeiną?

Jak uniknąć interakcji pomiędzy lekami a kofeiną?
Wypicie napoju zawierającego kofeinę w krótkim odstępie czasu od spożycia leku lub jednoczesne przyjęcie leku może powodować nasilenie jego działania. Jakie napoje zawierają kofeinę? W jaki sposób kofeina wzmacnia działanie leku?
/ 28.06.2011 23:36
Jak uniknąć interakcji pomiędzy lekami a kofeiną?

Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w napojach, takich jak herbata, napoje typu cola, napoje energetyczne („energy drink”) oraz w lekach. Jednoczesne spożycie jednego z tych leków z kofeiną prowadzić może do nasilenia działania leku, co w konsekwencji może spowodować wystąpienie działań niepożądanych.

Kofeina w napojach a leki

Kofeina, zawarta m.in. w coli, pepsi, napojach energetyzujących, zwiększa działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego (Aspirin, Polopiryna), aminofenazonu (Pabialgin) i innych leków przeciwbólowych. W tym przypadku następuje działanie hiperaddycyjne. Oznacza to, że działanie leku i kofeiny, podanych jednocześnie, jest silniejsze niż suma działania leku i kofeiny podanych oddzielnie.

Przeczytaj też: Czy stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych OTC jest bezpieczne?

Kofeina w lekach

Kofeinę zawierają również niektóre leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. Coldrex, Kofex, Aspirin Activ, Dolores, Cofepar, Etopiryna, Saridon, Coffepirin, Panadol Extra, Apap Extra, Acenol cum Coffeino, Kofevit. Gdy leki takie popijane są napojami zawierającymi kofeinę dochodzi do działania synergicznego – działanie leków sumuje się, dwa leki zastosowane razem mają silniejsze działanie niż podane oddzielnie. Mogą wystąpić działania niepożądane kofeiny związane z działaniem pobudzającym na ośrodkowy układ nerwowy.

Spożycie kofeiny wraz z lekami wymienionymi wyżej, może narazić pacjenta na:

  • ból głowy
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • rozdrażnienie
  • bezsenność
  • kołatanie serca
  • zaburzenia rytmu serca

Dowiedz się: Naturalne metody leczenia grypy i przeziębienia

Sprawdź, czy w ulotce leku lub na opakowaniu nie ma informacji o zawartości kofeiny. Szczególną uwagę zwracaj na leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe wydawane bez recepty. Należą do nich: Coldrex, Coffepirin, Aspirin Activ, Etopiryna, Panadol Extra, Apap Extra, Cofepar, Saridon, Acenol cum Coffeino.

U chorych z astmą oskrzelową lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli, leczonych teofiliną lub aminofiliną, wypicie 2-3 filiżanek kawy dziennie może spowodować wystąpienie bólów głowy, niepokoju, bezsenności, zaburzeń snu i kołatania serca. Dzieje się tak dlatego, że kofeina hamuje metabolizm tych leków w wątrobie, przez co ich stężenie w organizmie wzrasta powyżej stężenia terapeutycznego we krwi.

Jak uniknąć działań niepożądanych związanych z interakcją kofeina-lek?

  • Jeśli bierzesz leki, które mogą wchodzić w interakcję z kofeiną (wymienione wyżej), ogranicz spożycie napojów zawierających kofeinę.
  • Aby uniknąć interakcji pomiędzy lekami a kofeiną, między zażyciem leku a spożyciem napoju z kofeiną zachowaj co najmniej 2-godzinny odstęp.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA