Czosnkowa kanapka antygrypowa
Kromkę chleba smarujemy masłem i miodem, grubo posypujemy tymiankiem, a na wierzch kładziemy pół zmiażdżonego ząbka czosnku.
Tak przygotowaną kanapkę zjadamy 3 razy dziennie.
Przeczytaj też: Gorączka bać się czy nie?
Środek przeciwkaszlowy
5 rozgniecionych ząbków czosnku i 5 łyżek stołowych miodu rozprowadzamy w 250 ml letniej wody. Czekamy 10 min. po czym odcedzamy. Pijemy przez 1 – 2 tygodni 3 razy dziennie po 1 łyżce od herbaty.
Profilaktyczna nalewka czosnkowa
Rozgniecione 2 – 3 ząbki czosnku, zalać 30 – 50 ml wrzątku, odczekać około 2 godziny i odcedzić. Wkraplać do nosa po 2- 3 krople do każdego otworu nosowego 1- 2 razy dziennie. Nalewkę przygotowujemy na dwa dni.
Herbatka cebulowa szwajcarskiego lekarza dr A. Vogla
Skuteczna przy silnym nieżycie nosa z obfitym wydzielaniem się śluzu. Zalać plastry cebuli gorącą wodą, zaparzać 10 min. Pić herbatkę małymi łyczkami. Dodatkowo możemy wziewać cebulowe opary: 1 cebulę średniej wielkości, drobno siekamy, zagotowujemy w 1 l wody i wdychamy parę ulatniającą się z takiego odwaru. Inhalujemy krótko ale często, aby nie doszło do podrażnienia śluzówek.
Przeczytaj też: Zioła jako naturalne antybiotyki
Nalewka czosnkowa na mleku
Średniej wielkości cebulę zetrzeć na tarce, zalać 0,5 l doprowadzonego do wrzenia mleka, odstawić w ciepłe miejsce. Połowę nalewki wypić wieczorem, a połowę rano (nalewka musi być gorąca).
Syrop cebulowy
Jedną cebulę kroimy drobno i zalewamy szklanka wody. Gotujemy, schładzamy, dodajemy 2 łyżki stołowe miodu. Po 30 minutach odcedzamy. W ciągu dnia stosujemy 5 – łyżek syropu z cebuli.
Cebulowe tampony przy leczeniu grypy i anginy
Zetrzeć na tarce cebulę, położyć ją na higroskopijnej gazie, zrobić tampony i wsunąć do obu otworów nosowych. Trzymać 15 minut. Stosować trzy razy dziennie.
Eliksir przeciw przeziębieniu
50gram cebuli zetrzeć na tarce, zalać 20 gramami octu, położyć na gazie i wycisnąć. Dootrzymanego soku dodać 60 gram miodu i dobrze wymieszać.
Pić po 1 łyżeczce co 30 minut.
Herbatka cebulowa wzmacniająca odporność
Pokrojone w plastry dwie duże cebule gotujemy 15 min w 0,5 l wody. W międzyczasie zaparzamy także 2 szklanki herbatki fenkułowej (przez 10 min.). Mieszamy ją z odwarem cebuli. Odcedzamy, słodzimy miodem i dodajemy trochę soku z cytryny. Przygotowaną herbatkę przechowujemy w termosie. Popijamy przez cały dzień.
Sok przeciwkaszlowy z chrzanu
Kawałek korzenia chrzanu trzemy na tarce, mieszamy z podwójną objętością miodu i zostawiamy na noc. Odcedzamy. Pijemy w razie kaszlu po 1 łyżce stołowej trzy razy dziennie. Kuracja powinna trwać do 7 dni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!