Leki na MENOPAUZĘ na receptę, bez recepty, ziołowe - opinie fot. Fotoliaa

Leki na MENOPAUZĘ na receptę, bez recepty, ziołowe - opinie

Menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, można je łagodzić lekami.
Magdalena Łuków / 23.05.2017 09:16
Leki na MENOPAUZĘ na receptę, bez recepty, ziołowe - opinie fot. Fotoliaa

Menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, można je łagodzić lekami.

Do menopauzy, inaczej zwanej klimakterium dochodzi, gdy wraz ze spowolnieniem pracy jajników następuje spadek i żeńskich hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Następuje naturalny proces starzenia się organizmu, czyli przekwitanie. Proces ten można spowolnić. Warto też łagodzić jego objawy.

Leki na menopauzę na receptę

Jeśli lekarz stwierdzi u nas klimakterium, dość często zaleca HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na uzupełnianiu brakujących hormonów preparatami syntetycznymi. Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują jednak, że HTZ ma sens, jeśli stosujemy je długo, tzn. przez kilka lat. To jednak powoduje równocześnie bardzo duży wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi i macicy.

W niektórych przypadkach (kłopoty hormonalne, historie rakowe w rodzinie) może lepiej pozwolić działać naturze, a jedynie łagodzić objawy wypadowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na HTZ, trzeba pamiętać o robieniu regularnych badań: morfologii, usg piersi, mammografii i cytologii. 

Ziołowe leki na menopauzę

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na HTZ, w trakcie menopauzy możemy wspomagać się preparatami farmaceutycznymi zawierającymi naturalne fitoestrogeny. Fitoestrogeny to związki podobnymi do hormonów produkowanych przez jajniki, które:

 • łagodzą objawy przekwitania
 • regulują ciśnienie
 • poziom cholesterolu
 • chronią przed osteoporozą
 • zmniejszają ryzyko raka piersi

Do roślin zawierających estrogeny należą m.in..:

 • pluskwica groniastą
 • kozłek lekarski (uspakaja)
 • szyszki chmielu (uspakaja)
 • mięta pieprzowa (łagodzi poty)
 • kwiatostan głogu (obniża ciśnienie)
 • czerwona koniczyna

Leki na menopauzę z czerwoną koniczyną

Szczególnie korzystne jest zażywanie preparatów z czerwoną koniczyną, która zawiera tzw. izoflawony. Związki te mają bowiem strukturę estrogenów, dzięki czemu:

 • działają moczopędne i przeciwobrzękowo
 • hamują nadmierne krwawienia miesiączkowe
 • uspokajają

Czerwona koniczyna zawiera także witaminy (A, B, C, P), mikroelementy (wapń, potas, magnez, miedź, fosfor, selen i chrom), a także antocyjany i fenolokwasy. Dzięki temu pomaga też poprawia samopoczucie w okresie menopauzy, m.in:

 • oczyszczać organizm z toksyn
 • reguluje pracę serca
 • obniża poziom cholesterolu

Preparaty te można kupić bez recepty. Warto jednak przed zażyciem skonsultować się z ginekologiem. Istnieją bowiem przeciwwskazania do ich brania, np. przebyty rak piersi czy macicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o menopauzie i innych problemach ze zdrowiem w okresie przekwitania?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/25.01.2020 13:43
Co za konował to pisał, który chce leczyć klimakterium!? Klimakterium to okres płodności kobiety (a raczej pezplodnosci), po okresie menopauzy. To naturalny proces, nie patologiczny, wiec nie ma czego leczyć. Dodatkowo czas klimakterium jest stabilny, dobrze zbalansowany hormonalnie i nie daje uciążliwych objawów. W przeciwieństwie do menopauzy. W różnych fazach menopauzy występuje niedobór roznych hormonów, a po zaprzestaniu produkcji estrogenów przez jajniki, tą role przejmuje kora nadnerczy (przy okazji uwalnia nieporządane u kobiet hormony androgenne). Jeszcze bardziej komplikuje się sprawa u kobiet z otyłością brzuszna, tłuszcz jest tkanką, która również produkuje estrogen, a w szczególności tłuszcz brzuszny. Zbyt wysoki poziom estrogenu w późnych fazach menopauzy, niebezpiecznie podnosi ryzyko nowotworów piersi i jajników u otyłych kobiet.. W zależności od fazy menopauzy i sytuacji pacjentki, należy przyjmować inne środki łagodzące objawy menopauzy. Przyjmowanie fitohormonów estrogennych w pierwszej fazie przekwitania, znacznie przyspiesza objawy starzenia i skraca czas trwania menopauzy.
/27.02.2018 15:26
Tu mam bardzo fajną ksiażkę o menopauzie, bardzo pomogła mojej mamie, - inbook.pl/menopauza-poradnik-dla-kobiet-praca-zbiorowa jest to bardzo ciekawa pozycja książkowa, niemalże lektura obowiązkowa.
/15.01.2018 22:08
Tutaj jest pokaźna lista leków na menopauzę https://baza-lekow.com.pl/ginekologia/
POKAŻ KOMENTARZE (2)