Ból miejscowy, promieniujący, rozlany, bóle mięśniowe, bóle przy wysiłku, budzenie się w nocy z powodu bólu... Każdy senior wie, co to znaczy i jak bardzo te dolegliwości mogą być nieprzyjemne. W związku ze starzeniem się populacji rośnie zużycie środków przeciwbólowych - zarówno tych łagodnych, jak i bardzo silnych. Każde z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdy nie przestrzega się konkretnych zaleceń lekarskich. Stawiaj więc na prewencję, a gdy ból wystąpi, konsultuj się zawsze z odpowiednim lekarzem.
W zdrowym ciele...
Najprostszym a jednocześnie najmniej chętnie stosowanym ‘lekiem’ na ból jest wysiłek fizyczny. Ponieważ w wielu przypadkach bóle są pochodzenia mięśniowo- stawowego, warto rozpatrzyć półgodzinny spacer na świeżym powietrzu zamiast łykania leków przeciwbólowych. Regularna gimnastyka może zdziałać cuda, ponieważ oprócz rozluźniania i wzmacniania mięśni wydziela przeciwbólowe endorfiny i chroni Twój organizm przed wznowieniem się objawów.
Gdy ruch to za mało
Leki proponowane przez lekarzy i apteki dzielą się na słabo działające i silnie działające. Zaczynaj zawsze od leków słabszych, a gdy nie będą przynosiły odpowiednich efektów, przechodź do silniejszych. Dowiedz się od lekarza, jaki typ substancji będzie najlepszy dla Ciebie oraz czy potrzebna Ci jest ochrona przez określoną część dnia, czy przez cały czas. Warto skorzystać z różnych postaci leku, by znaleźć najskuteczniejszy dla siebie.
W zależności od natężenia bólu bardziej przydatne w Twoim przypadku mogą okazać się maści, tabletki, zastrzyki lub plastry.
Polecamy: Czy reumatoidalne zapalenie stawów można wyleczyć?
Bezpośrednio do stawu
Blokady stawowe są w stanie uśmierzyć ból stawu spowodowany na przykład jego zwyrodnieniem. Środek sterydowy podawany jest bezpośrednio w głąb stawu, co zmniejsza ból i osłabia odpowiedź zapalną. Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie w każdej sytuacji, a zabieg może być powtarzany tylko kilkakrotnie.
Fizjoterapia idzie z pomocą
Wszelkie bóle pochodzenia kręgosłupowego, stawowego czy mięśniowego, które nie są wynikiem ostrego stanu zapalnego, ale podleczone farmakologicznie, mogą stać się obiektem pracy fizjoterapeutów. Rozluźnienie mięśni i wypracowanie odpowiednich wzorców ruchowych oraz wspomaganie zabiegami fizykalnymi mogą pomóc w wielu typach bólu wywodzących się z układu ruchu.
Czytaj też: Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa
Poradnia leczenia bólu
Gdy ból jest ostry lub pochodzi spoza układu ruchu, najważniejsza jest systematyczna terapia pod okiem specjalisty. Czasem niezbędny może okazać się drobny zabieg lub operacja chirurgiczna. Skonsultuj z lekarzem najbardziej optymalną terapię Twojego bólu. W razie potrzeby, skontaktuj się z poradnią leczenia bólu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!