Boli mnie głowa ponad 15 dni w miesiącu...
Stosunkowo rzadko (w ok. 5% przypadków) za bólem głowy stoi poważna choroba neurologiczna lub ogólnoustrojowa. Zwykle ma on charakter łagodny i przemijający, ale niestety z czasem łatwo nawraca. Sprawa zdecydowanie pogarsza się, gdy ból głowy trwa przez większą część miesiąca.
Taki jest właśnie codzienny ból głowy (CBG), pod którym kryje się kilka specyficznych typów bólów głowy. Są to najczęściej: migrena przewlekła (zwana dawniej transformowaną), przewlekły napięciowy ból głowy oraz bóle polekowe.
O codziennym bólu głowy mówimy wówczas, gdy głowa boli przez ponad 15 dni w miesiącu od co najmniej 3 miesięcy. W ciągu doby ból trwa więcej niż 4 godziny. Choć CBG jest zwykle bólem pierwotnym, zdarza się, że występuje on jako następstwo urazu, guza mózgu, w wyniku zapalenia zatok lub nadciśnienia tętniczego. Jak widać, nie jest więc jednym określonym rodzajem bólu głowy, ale mieści w sobie wiele różnych problemów, o odmiennej etiologii.
Poznaj przyczyny napadów klasterowego bólu głowy
Niekorzystne czynniki
Codzienny ból głowy często łączy się z innymi chorobami przewlekłymi. Do czynników, które sprawiają, że ból występujący okresowo przekształca się w przewlekły, zalicza się: złą farmakologiczną kontrolę bólu głowy, otyłość, nadużywanie leków i kofeiny, przewlekły stres i depresję, bezsenność oraz współwystępujące choroby ogólnoustrojowe (np. nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy).
Czytaj też: Jak powstaje napięciowy ból głowy?
Wspólny objaw czy nowy ból?
Powodem wyróżnienia codziennego bólu głowy był fakt, że często nie można na podstawie istniejącego obrazu klinicznego bólu głowy trwającego przewlekle stwierdzić, co leży u jego podłoża. O przyczynie informują w takich przypadkach jedynie występujące w przeszłości epizody migreny lub napięciowego bólu głowy.
Możliwe, że poszczególne typy bólów głowy ostatecznie przybierają jedną wspólną formę, w której zanikają ich cechy charakterystyczne (tak jak to się dzieje w przypadku migreny transformowanej, która upodabnia się do przewlekłego bólu napięciowego).
Niemniej u niektórych chorych ból pojawia się od razu jako przewlekły, bez istniejących wcześniej epizodów migreny czy napięciowego bólu głowy. Jest to tzw. nowy codzienny ból głowy.
Niestety przewlekły ból głowy jest chorobą bardzo trudną do leczenia. W zasadzie wszystkie metody leczenia bólów głowy mają tu zastosowanie. W przypadku określonej przyczyny neurologicznej lub innej, staramy się ją wyeliminować. Nadużywanie leków zwalczamy natomiast przez ich, niekiedy farmakologicznie wspomagane, odstawienie.
Polecamy też: Czym charakteryzuje się napięciowy ból głowy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!