Jak obniżyć gorączkę?

Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl
Gorączka jest częstym objawem wielu schorzeń. Najczęściej występuje w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. Wysoka gorączka może być bardzo groźna. Jakie leki wziąć na gorączkę i jak ją samodzielnie kontrolować?
/ 27.05.2011 19:30
Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl

Kiedy mierzyć gorączkę?

Podczas rozwoju choroby gorączkę mierzymy co 4 godziny, a wyniki zapisujemy. W czasie kuracji wystarczy mierzyć temperaturę ciała rano i wieczorem.

Jakie leki brać na gorączkę?

Jeżeli gorączka przekracza 38°C, to powinna być leczona farmakologicznie. W tym celu można zastosować następujące leki:

Paracetamol
Jest najbezpieczniejszym lekiem wśród przeciwgorączkowych i przeciwbólowych preparatów. Można go stosować u dzieci od 3. miesiąca życia. Działania niepożądane po tym leku występują rzadko. Nie wolno podawać go dzieciom z astmą oskrzelową.

Ibuprofen
Dozwolone jest stosowanie go u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Może powodować nudności lub biegunkę.

Kwas acetylosalicylowy
Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ powoduje zespół Reya. Działanie tego leku rozpoczyna się już po 15-30 min. od podania.

Zobacz też: Czy aspiryna może być niebezpieczna?

Metamizol – Pyralgina
Powinna być ordynowana dzieciom w wyjątkowych przypadkach, gdy inne leki są nieskuteczne. Proponowane dawki dla pacjentów pediatrycznych wynoszą: per os 10-20mg/kg masy ciała; per rectum 10 mg/kg masy ciała.

Nimesulid
Może być stosowany tylko u dorosłych. Stosowanie tego leku u dzieci nie jest potwierdzone w badaniach klinicznych. Z tego powodu nie należy stosować nimesulidu u dzieci do 12. roku życia.

Naproksen
Może być stosowany jedynie u dorosłych.

Dążymy do obniżenia temperatury do 37°C. Jeśli chory zaczyna się pocić, oznacza to, że gorączka ustępuje.

Leczenie wspomagające

Jeżeli temperatura ciała chorego nie przekracza 38°C, to nie jest konieczne stosowanie leków. Gorączkę można zwalczyć za pomocą tzw. leczenia wspomagającego:

Okłady chłodzące na klatkę piersiową – gruby ręcznik namoczyć w ciepłej wodzie, odcisnąć, owinąć się nim na 10-15 min. Następnie powtórzyć zabieg.

Okłady chłodzące na kark lub na czoło.

Kąpiel ochładzająca – zanurzyć się w wannie z wodą o temperaturze o 1°C niższą niż temperatura ciała. Następnie dolewając zimnej wody obniżyć temperaturę kąpieli do 32°C – 30°C. Tę metodę stosować można tylko wtedy, gdy zawiodą inne sposoby oraz pod warunkiem, że układ krążenia chorego jest zdrowy, ponieważ ta metoda mocno obciąża układ krążenia. 

Przeczytaj też: Przygotowanie ziołowej kąpieli krok po kroku

U niemowląt szczególnie zalecane jest obniżenie temperatury w pokoju, przewietrzenie, zdjęcie ciepłego ubrania oraz odkrycie dziecka w łóżeczku.Nawodnienie organizmu.

Należy podawać duże ilości herbatek, naparów ziołowych z lipy, czarnego bzu lub maliny.

 Jeśli gorączka nie ustępuje po 48 godzinach, jest wyższa niż 40˚C i utrzymuje się nawet po zastosowaniu leków lub wystąpiła u dziecka do 3. miesiąca życia niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA