Podrobiona strona Ministerstwa Zdrowia – fałszywe leki

komputer fot. Fotolia
Resort ostrzega pacjentów, a organizatorów strony zgłasza do prokuratury. O co chodzi?
Marta Słupska / 19.12.2017 10:56
komputer fot. Fotolia

„Ostrzegamy, że w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa Zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów)” – takie ostrzeżenie pojawiło się niedawno na stronie Ministerstwa Zdrowia. Oszuści podszywają się pod stronę administracji rządowej, która do złudzenia przypomina tę oryginalną, i próbują sprzedawać swoje niesprawdzone produkty.

Jak Polacy stosują leki dostępne bez recepty? Będziecie zaskoczeni...

Fałszywa strona

Sprawa, o której na swojej stronie pisze Ministerstwo Zdrowia, jest na tyle poważna, że Minister zamierza zgłosić ją do prokuratury. Organizatorom oszustwa grozi nawet 8 lat więzienia. Podrabiana strona jest na tyle niebezpieczna, że może wprowadzać pacjentów w błąd i sprawiać, że będą oni zaopatrywać się w fałszywe leki.

Przypominamy: Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi żadnej sprzedaży produktów leczniczych, a tym bardziej nie realizuje programu, który został przedstawiony na fałszywej stronie. Preparat oferowany na fikcyjnej stronie internetowej nie jest ponadto dopuszczony do obrotu w Polsce.

Strona www Ministerstwa Zdrowia: mz.gov.pl

Ministerstwo ostrzega także w jaki sposób ustrzec się przed podobnymi, podrabianymi stronami. Poniższe punkty, pochodzące ze strony resortu, to najważniejsze zasady, których powinniśmy się trzymać.

Połowa leków z sieci to podróbki?

  1. Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów.
  2. Brak „gov.pl” w adresie strony – każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. Domena ta jest przeznaczona tylko dla organizacji rządowych. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie.
  3. Błędne oznakowanie strony – strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki.
  4. Niedziałające treści – zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść.
  5. Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.

Wycofano ze sprzedaży popularne leki na ból głowy. Zobacz, czy masz je w domu!
Najpopularniejszy lek przeciwalergiczny to ściema?!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA