Setkom pacjentów, w tym dzieciom i niemowlętom, podano wadliwe szczepionki.
Inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzili kontrole i okazało się, że tysiące szczepionek powinno zostać zutylizowanych. Zamiast tego lekarze podawali je pacjentom – doniósł „Dziennik Gazeta Prawna”. Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w tej sprawie.
Czy wadliwe szczepionki są bezpieczne dla zdrowia?
Wiceminister zdrowia Marcin Czech zapewnił, że według ekspertów szczepionki nawet przechowywane w niewłaściwych warunkach, są całkowicie bezpieczne – informuje Polska Agencja Prasowa. „Według naszych ustaleń, szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego. Aspekt bezpieczeństwa szczepionych dzieci przy wykorzystaniu tych preparatów jest bezdyskusyjny” – powiedział Czech.
Podczas konferencji prasowej została zdradzona też przyczyna niewłaściwego przechowywania szczepionek. „To związane było z huraganem. Czasowo nie było dostępu do prądu. Część lodówek nie działa w tym okresie. Część szczepionek była niechłodzona przez jakiś czas. Na ile faktycznie były użyte, poda Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, bo te organy bezpośrednio odpowiadają za kontrole jakości przechowywania produktów” – wyjaśniał minister zdrowia Łukasz Szumowski, cytowany przez PAP.
Sprawa z wadliwymi szczepionkami dotyczy głównie województwa lubuskiego, ale najprawdopodobniej też dolnośląskiego i pomorskiego.
Agencja informuje, że zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażania pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach.
Również Naczelna Izba Aptekarska zabrała głos w sprawie. Wydała oświadczenie, że wadliwe szczepionki nie pochodzą z aptek. „W związku z publikacjami, nawiązującymi do artykułu: „Szczepionkowa zmowa milczenia” (DGP, 5.02.2018 r.) informuję, że według autorów publikacji szczepionki, które powinny trafić do utylizacji były oferowane w przychodniach. Wspomniana sytuacja nie dotyczy aptek” – czytamy w oświadczeniu.
Rodzice, którzy mimo to mają wątpliwość, czy ich dziecku została podana właściwa szczepionka, powinni zgłosić się do lekarza lub spróbować uzyskać informacje od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Czytaj też:
Popularny lek dla niemowląt i dzieci wycofany z aptek! Sprawdź, czy nie masz go w domuBadasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!