Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Występuje w wielu wariantach, np. ta produkowana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych to witamina D3. Ale witaminę D dostarczamy także organizmowi z jedzeniem.
Witamina D potrzebna jest przede wszystkim naszemu układowi kostnemu: u małych dzieci zapobiega krzywicy, zaś dorosłych chroni przed rozwojem osteoporozy. Ale, jak wykazały wieloletnie badania, długotrwałe niedobory witaminy D (abstrahując od innych czynników, np. genetycznych) sprzyjają rozwojowi wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 1, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, stwardnienia rozsianego (SM), depresji, choroby Parkinsona czy Alzheimera, a nawet niektórych nowotworów. Odbijają się niekorzystnie także na naszej płodności czy kondycji tarczycy. Warto więc dbać o to, by nie dochodziło do niedoborów witaminy D w organizmie.
Witamina D chroni nas przed chorobami!
Jaka jest norma witaminy D?
Większość Polaków ma za mało witaminy D w organizmie. Czy też znajdujesz się w tej grupie – możesz się przekonać, wykonując badanie krwi. Norma witaminy D dla dorosłych wynosi 30-80 ng/ml krwi. Poziom niewystarczający to 10-29 ng/ml, zaś niedobór witaminy D – poniżej 10 ng/ml.
Jakie są najlepsze źródła witaminy D?
Ponieważ witamina D3 wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni UV – powinnaś codziennie wystawiać się do słońca na chociaż 15-20 minut, między godziną 10.00 a 15.00 (bez zabezpieczenia skóry ochronnymi kosmetykami). Trochę dostarczysz witaminy D, jedząc odpowiednie produkty.
Gdzie występuje witamina D?
- Głównie w rybach, takich jak: węgorz, szprotka, sardynki, śledź, łosoś, makrela, tuńczyk.
- Ale obecna jest też w mleku (najlepiej pić tłuste).
Czy trzeba suplementować witaminę D?
W naszym klimacie – tak. Można ją kupić w postaci kropli lub w kapsułkach czy tabletkach. Od kiedy zażywać witaminę D? Najlepiej zacząć suplementację witaminy D od wczesnej jesieni. Do kiedy zażywać witaminę D? Przez całą zimę aż do późnej wiosny.
Cena witaminy D wynosi średnio za 60 sztuk – od 10 do 45 zł, w kroplach – od 10 do 80 złotych.
Jod i witamina D w profilaktyce chorób tarczycy
Ile witaminy D potrzebujemy?
Komisja zdrowia UE rekomenduje dla mieszkańców Europy odpowiednie dawki.
Dawkowanie witaminy D w zależności od wieku i masy ciała:
- Dzieci i nastolatki – 600-1000 IU na dobę
- Od 18. do 65. roku życia – 800-2000 IU na dobę
- Powyżej 65. roku życia – 800-2000 IU na dobę
Ile witaminy D potrzebują kobiety w ciąży i małe dzieci?
Tu zalecenia są nieco inne.
- Witamina D w ciąży – dawkę ustala lekarz prowadzący (ginekolog), ale jej stałe dostawy zapewni ci również odpowiednia dieta.
- Witamina D dla dzieci – dla noworodków i niemowląt dawkę ustala pediatra. Zwykle to 400 IU na dobę do 6. miesiąca życia oraz 400-600 IU do 12. miesiąca życia.
Jak uzupełnić niedobór witaminy D podczas ciąży?
Jak zażywać witaminę D?
Trzeba pamiętać, że należy ona do rozpuszczalnych w tłuszczach. Jak zażywać witaminę D? Najlepiej po posiłku, który zawiera ok. 5 g tłuszczu. To odpowiednik łyżeczki miękkiej margaryny.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!