Zastrzyki na odchudzanie. Kiedy nowy lek z semaglutydem będzie dostępny w Polsce?

zastrzyki na odchudzanie wegovy fot. Adobe Stock, Inna
Nowy lek zawierający substancję czynną semaglutyd jest jednym z najbardziej wyczekiwanych farmaceutyków w wielu krajach, również w Polsce. Lek dostępny w formie zastrzyków na receptę, które można przyjmować samodzielnie raz na tydzień, pomaga skutecznie pozbyć się nadwagi.
/ 01.02.2023 05:32
zastrzyki na odchudzanie wegovy fot. Adobe Stock, Inna

Semaglutyd to aktualnie jeden z najbardziej popularnych leków na receptę na świecie. W Polsce jest dostępny jako preparat przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 2, ale bywa przepisywany poza oficjalnymi wskazaniami w celu redukcji wagi. W rezultacie leku dla chorych na cukrzycę brakuje w aptekach. Po dopuszczeniu do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) semaglutydu w formie zastrzyków przeznaczonego tylko do leczenia nadwagi i otyłości, wiele osób pyta o to, kiedy nowy lek będzie dostępny w Polsce. Jego pojawienie się w aptekach mogłoby zmniejszyć problem braku dostępności leku na cukrzycę.

Spis treści:

  1. Nowy semaglutyd do leczenia nadwagi na horyzoncie
  2. Dla kogo nowy semaglutyd w zastrzykach na odchudzanie?
  3. Kiedy semaglutyd w zastrzykach na odchudzanie będzie dostępny w Polsce?

Zastrzyki na odchudzanie. Nowy semaglutyd do leczenia nadwagi na horyzoncie

Zastrzyki na odchudzanie to potoczna nazwa leków z grupy analogów GLP-1, które są przeznaczone do leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości. Aktualnie jedynym zarejestrowanym i dostępnym w Polsce preparatem z tej grupy przeznaczonym do leczenia nadwagi i otyłości jest Saxenda (liraglutyd). Wiele osób oczekuje nowego leku, który jest już zarejestrowany i dopuszczony do obrotu przez Europejską Agencję Leków.

Chodzi o lek Wegovy zawierający substancję czynną semaglutyd. Jak dowodzą badania, semaglutyd ma największą skuteczność w obniżaniu masy ciała spośród wszystkich analogów GLP-1 (więcej: który zastrzyk na odchudzanie jest najskuteczniejszy). Lek Wegovy to jedyny preparat zawierający semaglutyd, którego wskazaniem do stosowania jest otyłość. 

Dla kogo nowy semaglutyd w zastrzykach na odchudzanie?

Wegovy stosuje się wraz ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną, aby pomóc w schudnięciu i kontrolowaniu masy ciała. Może być przepisany osobom, które mają:

  • BMI 30 kg/m² lub więcej (otyłość)
    lub
  • BMI co najmniej 27 kg/m², ale mniej niż 30 kg/m² (nadwaga), u których występują problemy zdrowotne związane z masą ciała (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, hiperlipidemia, obturacyjny bezdech senny, przebyty zawał serca, udar).

BMI (wskaźnik masy ciała) to stosunek masy ciała do wzrostu (podanego w metrach do kwadratu).

Kiedy semaglutyd w zastrzykach na odchudzanie będzie dostępny w Polsce?

Chociaż lek Wegovy jest już dopuszczony do obrotu w krajach europejskich, to nie ma go w aptekach. Można kupić go na razie tylko w Danii - rodzimym rynku producenta - firmy Novo Nordisk. Nie wiadomo dokładnie, kiedy lek trafi do Polski, ale producent informuje, że chciałby wprowadzić swój preparat jak najszybciej to możliwe. Sama rejestracja leku nie nakłada bowiem na producenta obowiązku jego dystrybucji, a daje jedynie zielone światło dla dalszych działań w kierunku wprowadzenia produktu na jeden lub więcej rynków.

W 2022 roku semaglutyd przeznaczony do leczenia nadwagi i otyłości miał być dostępny w Wielkiej Brytanii i trafiać do kolejnych państw. Tak się nie stało. Uważa się, że przyczyną opóźnienia są doświadczenia wynikające z utrudnionej sprzedaży leku w Stanach Zjednoczonych, co wynikało z dużego popytu przy jednoczesnych trudnościach w produkcji i dostarczeniu odpowiedniej ilości leku na rynek. 

Lek Wegovy jest wydawany na receptę. Jest przyjmowany w formie zastrzyku w brzuch, udo lub ramię raz na tydzień. Wstrzyknięcia można wykonywać samodzielnie w domu. Jest to lek skuteczny. Wyniki badań klinicznych wskazują, że preparat jest w stanie zmniejszyć masę ciała średnio o 15% po 68 tygodniach stosowania. Główne skutki uboczne to przemijające dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności lub wymioty. Lek może też powodować poważne działania niepożądane, w tym raka tarczycy lub zapalenie trzustki, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. 

Źródła:
Wegovy (semaglutyd), www.ema.europa.eu/en/documents/overview/wegovy-epar-medicine-overview_pl.pdf,
Wegovy, www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/wegovy,
UPDATED: As Novo irons out obesity supply wrinkles, blockbuster-to-be Wegovy debuts in Europe, www.fiercepharma.com/manufacturing/novo-nordisk-stalls-european-wegovy-launch-skirt-another-supply-pitfall-report, dostęp: 31.01.2023,
Oficjalna strona leku, www.wegovy.com

UWAGA! Pojęcie „zastrzyki na odchudzanie” to potoczna nazwa leków z grupy analogów GLP-1, tzw. glutydów. To leki, których podstawowym przeznaczeniem jest leczenie cukrzycy typu 2. Wydawane są na receptę. Tylko jeden z nich, preparat Saxenda, jest zarejestrowany w Polsce do leczenia otyłości. Przepisywanie pozostałych glutydów „na odchudzanie” to wykorzystywanie tych leków poza oficjalnymi wskazaniami w ulotce. Nazwy leków wymienione w celach edukacyjnych.

Czytaj także:
Zastrzyki na odchudzanie – kiedy są refundowane? Ceny za miesięczną kurację
Zastrzyki na odchudzanie – czy są bezpieczne? Czy mogą je stosować osoby zdrowe?
Skutki uboczne zastrzyków na odchudzanie. Jak je zmniejszyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA