Endometrioza jest chorobą, w której trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Podawanie leków takich jak środki przeciwbólowe czy preparaty hormonalne zmniejsza objawy. Zaprzestanie podawania leków powoduje nawrót objawów choroby.
Leki przeciwbólowe i metody niekonwencjonalne
Dolegliwości bólowe można zmniejszyć stosując leki przeciwbólowe np.: paracetamol, apap, nurofen, ibufen lub silniejsze leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza, np. kodeina, ketonal, tramal, pochodne morfiny.
Obecnie oprócz podstawowych metod leczenia poszukuje się innych sposobów na leczenie endometriozy. Medycyna niekonwencjonalna, homeopatia i ziołolecznictwo to główne sposoby leczenia. Medycyna wschodu posługująca się akupunkturą i refleksoterapią jest polecana czasami jako metoda uzupełniająca.
Ziołolecznictwo
Ze znanych sposobów stosowane jest ziołolecznictwo np. zioła ojca Klimuszki (Mieszanka antyzrostowa "Ojca Klimuszki", z jego książki pt: "Powróćmy do ziół leczniczych", likwidacja stanów zapalnych w jajowodach i jajnikach, pobudzenie pracy jajników, stabilizacja układu rozrodczego).
Używane są takie zioła jak:
- szyszka chmielu,
- ziele przywrotnika,
- ziele krwawnika,
- kwiat lawendy,
- kłącze tataraku,
- liść ruty,
- ziele nostrzyka żółtego,
- kwiat nagietka,
- owoc róży.
Dla osób zestresowanych lub mających problemy z burzą emocji proponowane są także metody takie jak "trening autogenny Schultza" i "Relaksacja wg Jackobsona".
Plusy i minusy naturalnego leczenia
Choć nie ma klinicznych dowodów na skuteczność takich metod, wiele kobiet z endometriozą niweluje część objawów dzięki homeopatii, ziołoterapii czy tradycyjnej chińskiej medycynie.
Fizjoterapeuci mogą opracować program ćwiczeń i technik relaksacyjnych, które wzmacniają mięśnie miednicy, zmniejszają ból, i pomagają radzić sobie ze stresem i zmartwieniami. Po zabiegach chirurgicznych, rehabilitacja w formie lekkich ćwiczeń, jogi lub Pilates mogą pomóc wrócić kobiecie do formy fizycznej, wzmacniając mięśnie brzucha i pleców.
Zobacz też:
Jakie są objawy endometriozy?
Jakie są przyczyny endometriozy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!