kobieta dotyka brzucha fot. Fotolia

Endometrium – co to jest, przerost, endometrium niejednorodne

Określenie to bywa mylone z endometriozą. Co tak naprawdę oznacza i po czym poznać, że mamy jakąś chorobę endometrium?
Agnieszka Czechowska / 20.02.2019 12:56
kobieta dotyka brzucha fot. Fotolia

Endometrium to nie choroba. To błona, która wyściela wnętrze macicy. Endometrioza ma faktycznie z nim związek - to jedno z najczęstszych schorzeń endometrium. Co warto o nim wiedzieć?

Endometrium zmienia się z kobiecym cyklem

Endometrium ma dwie warstwy: podstawną i czynnościową. Raz w miesiącu podczas miesiączki warstwa czynnościowa złuszcza się. Po krwawieniu natomiast na nowo odbudowuje się. Proces ten kończy się w momencie owulacji. Teraz endometrium jest na tyle grube, by mogło służyć potencjalnemu zarodkowi. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, warstwa czynnościowa endometrium ponownie się złuszcza.

Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, endometrium nie będzie się złuszczać. Zmieni się w tzw. doczesną, czyli rozpulchnioną bogatą w składniki błonę śluzową, której zadaniem jest odżywianie zarodka przed jego całkowitym zagnieżdżeniem.

Choroby endometrium  

Niestety endometrium dość często pada ofiarą różnych schorzeń. Najczęstsze z nich to:

  • Endometrioza - inaczej gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy. U osób chorych na endometriozę komórki endometrium przenoszą się w głąb organizmu i tworzą tam zgrubienia, guzki i krwawią zgodnie z cyklem miesiączkowym. Najczęściej lokalizują się w jajnikach, jajowodach, otrzewnej, niekiedy nawet w tak odległych miejscach jak płuca. Objawy endometriozy to: obfite miesiączki, bóle brzucha i krzyża, plamienia międzymiesiączkowe. Uwaga! Endometrioza bywa przyczyną niepłodności.
  • Rak endometrium - największe niebezpieczeństwo tej choroby występuje u kobiet po menopauzie. Jako czynniki ryzyka wymienia się otyłość i cukrzycę. Jego objawy to: krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Dlatego kobiety po menopauzie tego typu objawy powinny bezzwłocznie zgłaszać lekarzowi.
  • Zapalenie endometrium - tego typu powikłania pojawiają się najczęściej po źle wykonanym zabiegu łyżeczkowania lub po porodzie. Wywołują je bakterie, które przedostają się z pochwy do macicy. Objawia się krwawieniami, gorączką, bólami w podbrzuszu.
  • Przerost endometrium – podgrubienie warstwy błony śluzowej najczęściej spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku kobiet po menopauzie niesie ryzyko zmian nowotworowych. Objawy: bóle brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe lub pomenopauzalne.

Badania endometrium

Do oceny endometrium potrzebne są badania hormonalne, USG macicy, histeroskopia (polega na oglądaniu wnętrza macicy przez aparat wprowadzany przez szyjkę macicy).

Niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji endometrium. W przypadku kłopotów z endometrium u kobiet po menopauzie konieczne bywa wykonanie również tzw. śródmaciczne USG.

Endometrium - normy

W przypadku kobiet miesiączkujących nie powinno ono mieć więcej niż 10-12 mm grubości.

U kobiet po menopauzie jest cieńsze –  5-7 mm.

Ważna jest również ocena jednorodności endometrium: prawidłowe jest jednorodne (niejednorodne wskazuje np. na obecność polipów), w opisie badania może pojawić się określenie liniowe, sekrecyjne (czyli w drugiej fazie cyklu). Wszystkie te określenia wskazują na wynik prawidłowy.

Zobacz też:
Jakie są objawy endometriozy?
Co jeść przy endometriozie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/29.09.2017 11:53
Przy wielu chorobach ginekologicznych sprawdzają się produkty konopne. Mi pomogło cbd, herbata konopna i płyn do higieny intymnej. Przyśpiesza leczenie i zapobiega nawrotom np grzybicy, bakterii czy innych stanów zapalnych. Cbd pomaga nawet w leczeniu nowotworów. https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/14-konopny-ekstrakt-cbd-3-10ml.html