Jak działa arteterapia?
Chorzy tworzą prace (rysunki, obrazy, rzeźby, zdjęcia fotograficzne) i w ten sposób dostarczają terapeucie informacji na temat swoich głęboko pogrzebanych wspomnień, których nie potrafią wyrazić słowami, oraz własnych uczuć.
Arteterapia pomaga także:
- osobom po porażeniach lub uszkodzeniach czynności dłoni (arteterapia jest wówczas elementem programu rehabilitacyjnego);
- osobom kalekim (poprawia wizerunek samego siebie);
- osobom w depresji;
- ludziom starszym (rozwijają dzięki niej zakres własnej ekspresji).
Zobacz też: Kto powinien spróbować aromaterapii?
Skąd się wzięła ta terapia?
Arteterapia powstała w latach 40. XX wieku. Wówczas to psycholodzy i psychiatrzy, pracując z dziećmi z zaburzeniami emocjonalnymi, próbowali doprowadzić do tego, by w procesie leczenia potrafiły one jak najwięcej wyrazić i przekazać w swoich pracach. Dzięki temu lekarze mieli wgląd w ich uczucia i emocje.
Powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Leczenia Sztuką (American Art Therapy Association) założone przez osoby niezależnie uprawiające leczenie sztuką. W 1967 roku opracowali oni wytyczne do pierwszego formalnego programu szkoleniowego.
Niedawno powstała organizacja Medart International, która bada i propaguje zależności między sztukami wizualnymi a medycyną.
Zobacz też: Medycyna naturalna - uzdrawianie czy oszustwo?
Kto może zajmować się arteterapią?
Do osób uprawionych należą:
- psychologowie;
- psychiatrzy;
- przeszkoleni pracownicy społeczni.
W Polsce z arteterapii korzysta się w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!