Borowina – dla zdrowia i piękna

Maseczka z glinki/fot. Fotolia
Borowina to zazwyczaj zbierana spod powierzchni ziemi niezanieczyszczona glinka, którą wykorzystuje się jako lek i kosmetyk. Terapia borowinowa jest szczególnie korzystna dla skóry. Borowinę stosuje się również jako dodatek do terapii krwiaków, skaleczeń czy ran oparzeniowych. Jak działa borowina?
/ 21.07.2011 09:38
Maseczka z glinki/fot. Fotolia

Borowina – z nami od wieków

Borowina od wieków używana jest w leczeniu chorób. Kiedy chemicznie otrzymywane leki nie były dostępne, a koncerny farmaceutyczne nie istniały, ludzkość próbowała sobie radzić w naturalny sposób używając dostępnych surowców w celu łagodzenia istniejących od zawsze chorób. Zakres działania borowiny jest dość szeroki, nie można jednak rezygnować z leczenia konwencjonalnego.

Jak działa borowina?

Wierzy się, że ziemia ma właściwości lecznicze, które odświeżają i dodają energii organizmowi. Materiałem używanym do terapii jest zazwyczaj zbierana spod powierzchni ziemi glinka, która musi być wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Zazwyczaj jest to borowina lokalna.

Borowina zawiera dużo mikro- i makroelementów oraz składniki czarnoziemów. Bogata w minerały i posiadająca kojące właściwości jest używana w leczeniu chorób skóry czy przebiegających z bólem.

Zobacz też: Agrilloterapia - czy można leczyć glinką?

Piękno w borowinie

Terapia borowinowa jest szczególnie korzystna dla skóry. Substancja ta absorbuje bowiem toksyny z jej warstw i pozostawia ją gładką i odżywioną. Poprawia się cyrkulacja krwi, skóra dostaje zastrzyk energii i poprawia się jej koloryt, a przebarwienia stają się jaśniejsze. Skóra staje się miękka i jędrna. Borowina ma również działanie przeciwzmarszczkowe.

Stosuje się ją głównie w formie okładów, kąpieli, masek. Użycie borowiny w kosmetyce zapewnia wiele korzyści, jednak uzyskanie satysfakcjonujących wyników wymaga wielu kursów terapii. Efekt zależy od wielu czynników – między innymi od stopnia zamierzonej poprawy i od obecnego stanu skóry.

Czy tylko kosmetyka?

Borowinę stosuje się również jako dodatek do terapii krwiaków, skaleczeń czy ran oparzeniowych. Jej wykorzystanie w dermatologii jest szerokie, jednak należy pamiętać o priorytetowym leczeniu konwencjonalnym.

Różnorodne zastosowanie

Borowina bywa wykorzystywana również jako wspomaganie leczenia nawet przewlekłych chorób internistycznych. Może okazać się skuteczna w stanach ogólnego osłabienia organizmu, a nawet zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Jej działanie odciągające wodę może być wykorzystywane w leczeniu świnki, obrzęków obwodowych, chorób oczu i ucha.  Świetnie sprawdza się jako dodatkowa pomoc w leczeniu mocznicy, reumatyzmu oraz bólu uogólnionego. Niektóre źródła podają skuteczne zastosowanie borowiny również w leczeniu chorób żołądka i jelit.

Jej stosowanie doustne pomaga zwalczać zaparcia. Oczywiście istnieją skuteczniejsze metody leczenia tego objawu. W niektórych chorobach ginekologicznych stosowano również tego typu terapię.

Zobacz też: dział Przyrodolecznictwo

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniami do użycia borowiny są różne schorzenia, np. przebiegające z gorączką, choroby nowotworowe, żylaki, a także ciąża.

Zawsze skonsultuj się ze specjalistą przed wykonaniem terapii borowinowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA