Leczenie ciepłem...
…ma na celu rozszerzyć naczynia krwionośne w chorym miejscu. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie, szybciej będzie przebiegać regeneracja tkanek. Leczenie ciepłem poprawia również metabolizm. Ponadto terapia ta niweluje napięcie mięśni, usprawnia stawy, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.
Pod wpływem ciepła w organizmie dochodzi do redukcji wszelkich napięć. Dana osoba jest zrelaksowana, wypoczęta. Termoterapia zalecana jest także osobom z problemami krążenia lub metabolizmu. Profilaktycznie można ją stosować, by uchronić się przed infekcjami, dlatego że ma działanie bakterio- i wirusobójcze.
Zobacz też: Hirudoterapia - krwiożercza pomoc pijawek
Kiedy leczyć ciepłem?
Oprócz wspomnianych przykładów stosowania termoterapii, metodę tą zaleca się osobom z następującymi dolegliwościami:
- zapalenie stawów, mięśni,
- zwyrodnienie stawów,
- napięcia mięśni,
- stłuczenia i niewielkie urazy,
- dolegliwości układu nerwowego,
- zapalenia pęcherza moczowego.
Kiedy nie stosować termoterapii?
Z tej metody leczenia nie mogą korzystać wszyscy. Szczególnie szkodliwa może być dla osób z chorobami serca, ostrymi stanami zapalnymi, odwapnieniem, obrzękami, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, zakrzepami, żylakami oraz nowotworami. Przed zastosowaniem termoterapii należy skonsultować się z lekarzem.
Jak stosować?
Termoterapię prowadzi się na przeróżne sposoby. Wybór tego odpowiedniego zależy od dolegliwości pacjenta, które są leczone. Przykładowo sesji w saunie lekarz nie zaleci osobom z niewydolnością serca czy trudnościami w oddychaniu, mimo że korzystnie może ona wpłynąć na inną dolegliwość.
W termoterapii wykorzystuje się również zimne prysznice i tzw. bicze wodne, kąpiele słoneczne, jak również kriokomorę, w której temperatura ma minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza.
Ponadto okłady gorące, np. przy wykorzystaniu termoforu, które pomagają przy nadwyrężeniu mięśni czy bólach stawów. Inną metodą są okłady z parafiny, koce lub poduszki elektryczne.
Zobacz też: Hydromasaż - woda zdrowia doda!
Zachowaj ostrożność!
Choć termoterapia ma wiele zalet, nie należy jej nadużywać i warto zachować ostrożność w jej stosowaniu.
Oto niektóre ze skutków ubocznych leczenia ciepłem:
- zbyt duża utrata wody,
- może uaktywnić utajone infekcje,
- zaburza pracę serca,
- powiększa naczynia krwionośne, zwiększa przepuszczalność ich ścian, w efekcie czego może dojść do niepożądanych krwawień i obrzęków.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!