Chcę spróbować akupunktury, ale boję się igieł…

Chcę spróbować akupunktury, ale boję się igieł…
Jak poradzić sobie ze strachem przed igłami, gdy pragniemy wypróbować lecznicze właściwości akupunktury na własnym ciele? Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać, gdyż igły wykorzystywane w takich zabiegach są niezwykle cienkie, a seans akupunktury jest na ogół bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut.
Marta Słupska / 31.01.2011 15:47
Chcę spróbować akupunktury, ale boję się igieł…

Nie taka igła straszna, jak ją malują

Akupunkturzyści wykorzystują cienkie igły wykonane z nierdzewnej stali, którymi nakłuwają ciało pacjenta. Wprowadza się je na głębokość kilku milimetrów w skórę w dokładnie wyznaczonych miejscach.

Tajemnicą akupunktury jest to, że nakłucie ciała w jednym miejscu powoduje wrażenie ciepła, drętwienia bądź swędzenia w innym miejscu – dlatego, że energia qi jest przekazywana prawidłowym kanałem. Badania zachodnich naukowców sugerują, że dzieje się tak dzięki autonomicznemu układowi nerwowemu.

Średnica igieł używanych w akupunkturze to 0,25-0,33 mm, a ich długość to 2,5-7,5 cm.

Igły są wprowadzane prostopadle do powierzchni skóry i nie mogą zostać zgięte – a to wymaga wieloletniej praktyki i sporej zręczności.

Zobacz też: Akupunktura - po co wbija się igły?

Czy nakłuwanie boli?

Zabiegi akupunktury rzadko wywołują ból – czasem tylko pojawia się wrażenie, jakie towarzyszy ukłuciu zwykłą igłą. Odprężony chory nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Zobacz też: Czy akupunktura jest skuteczna?

O akupunkturze - praktycznie

Czas działania zabiegu zależy od rodzaju bólu, z którym zmaga się pacjent, a także od pożądanego efektu działania.

Na przykład uśmierzanie bólu podczas ekstrakcji zęba to około 5 minut, a podczas usuwania migdałków – 20-30 minut (z ciągłym przekręcaniem igieł). Pacjent nie czuje wtedy bólu przez około 24h.

Jak widać długość zabiegu jest zależna od konkretnego przypadku.

Większość zabiegów uśmierzających ból trwa od 5 do 15 minut.

Akupunkturzyści polecają zwykle wykonanie sześciu zabiegów, gdyż ich działanie kumuluje się. Ból nie ustępuje jednak czasem bezpośrednio po zabiegu, lecz po kilku dniach bądź tygodniach.

Uwaga! Igły używane w akupunkturze muszą być jednorazowe! W innym przypadku pacjent narażony jest na zakażenie wirusem HIV, a także wirusem zapalenia wątroby typu B i C! Nie wystarczy sterylizacja igieł w autoklawach!

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA