Szyszki chmielowe, które są surowcem stosowanym w zielarstwie, zawierają m.in.:
- garbniki (działanie: bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe),
- flawonoidy (działanie: moczopędne, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne),
- olejek eteryczny (zastosowanie w aromaterapii; działanie: dezynfekcyjne, regulujące krążenie krwi, zwalczające grzybicę skórną)
- związki żywicowe.
Zastosowanie
Szyszek chmielu używa się m.in. przy:
- bezsenności (możemy wypić napar z chmielu albo przygotować poduszkę, którą wypełnimy szyszkami chmielowymi – ich aromat ma również działanie nasenne),
- stanach niepokoju,
- złym samopoczuciu (głównie kobiet w okresie menopauzy),
- napięciu nerwowym,
- zaburzeniach trawiennych,
- wypadaniu włosów (w tym wypadku zastosowanie zewnętrzne),
- stanach zapalnych.
Jak i kiedy zbierać
Szyszki chmielowe zbieramy bez szypułek. Pamiętajmy, żeby zerwać je jeszcze przed tym aż zupełnie dojrzeją. Najbardziej odpowiednie do suszenia są te w kolorze seledynowym. Z suszonych szyszek odsiewa się lupulinę, która ma takie samo działanie jak szyszki, ale składniki lecznicze są w niej zawarte w większych ilościach.
Zobacz też: Jaki jest najlepszy czas zbioru ziół?
Napar z szyszek chmielu
1 łyżeczkę suszonych szyszek chmielowych zalać 0,25 ml gorącej wody. Naczynie przykryć, odczekać ok. 5-7 min i odcedzić. Wypijamy pół szklanki naparu dziennie, chyba że objawy są silne, wówczas możemy wypić 1/2 szklanki naparu rano i 1/2 szklanki naparu wieczorem.
Jeśli przyjmujesz jakieś leki, musisz zapytać lekarza, czy picie naparu z szyszek chmielowych nie zaburzy ich działania. Pamiętaj, że łączenie ziół z niektórymi lekami może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Zobacz też: Jak przygotować napar z ziół?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!