Co jin-jang i chi mają wspólnego z energią?

Jin i jang to różne energie uzupełniające się, jak + i -, jak dzień i noc, jak kobieta i mężczyzna
Materia jest tylko zagęszczoną formą energii  - tak twierdzili mędrcy Wschodu kilka tysięcy lat przed naszą erą i na tej bazie rozwinęli koncepcje relacji we wszechświecie, w którym współistnieją dwa rodzaje energii: jin i jang. Czi to natomiast energia życiowa, która pełni w naszym życiu pięć zasadniczych funkcji.
/ 11.12.2009 09:55
Jin i jang to różne energie uzupełniające się, jak + i -, jak dzień i noc, jak kobieta i mężczyzna

Dwie siły

Wszechświat to siedlisko różnych energii wpływających na siebie:

  • energia jin - działa do góry i na zewnątrz, wytwarza zimno i rozrzedzenie, ma charakter ujemny (-), symbolizuje w przyrodzie pierwiastek żeński;
  • energia jang - działa do dołu i do wewnątrz, wytwarza ciepło i masę, ma charakter dodatni (+), w przyrodzie symbolizuje pierwiastek męski.

Jin i jang to różne energie uzupełniające się, jak + i -, jak dzień i noc, jak kobieta i mężczyzna. Energie te nie występują w czystej postaci, w każdej z nich jest zawsze zalążek tej drugiej.

Symbolicznie Chińczycy przedstawiają tę parę energii jako koło z wpisanym odwróconym S, jest to znak TAO (taoizmu), podwójnej siły symbolizującej wszechświat i medycynę chińską.

Czi czyli energia

Czi znaczy energia, a szerzej: energia witalna, siła życiowa, fenomen psychosomatyczny, energia żywiołów.

Nie można tego pojęcia wyrazić w pełni w żadnym języku świata zachodniego. Umowne tłumaczenie pojęcia: materia na progu zamiany w energię lub energia na progu zmaterializowania się.

Produkt żywnościowy Chińczycy określają jako "żywy", czyli zawierający mniej lub więcej pierwiastka życia chi, wtedy, gdy w jego składzie są czynne enzymy, a są one w produktach świeżych, surowych lub lekko ugotowanych, ale nie przetworzonych, nie nafaszerowanych chemią i promieniami oraz (co ważne!) nie zamrożonych głęboko.

Zobacz też: Jak ważne wg medycyny chińskiej są enzymy?

Pięć funkcji czi

  1. Czi jest źródłem aktywności ciała i ruchu (świadomego i nieświadomego).
  2. Czi ogrzewa ciało, daje mu ciepło.
  3. Czi jest źródłem regulującym obrotowość organizmu, a składowa zwana WejCzi odpowiada za obronę organizmu przed zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi, takimi jak zimno, wiatr itp.
  4. Czi jest źródłem przemiany w organizmie powietrza i pożywienia w inne życiodajne substancje, jak krew i płyny.
  5. Czi utrzymuje wszystko na właściwym miejscu: organy, krew, tkanki, naczynia krwionośne itd. Człowiek żyje, bo jest zasilany energią życia Czi.

Energia Czi to wypadkowa 3 części

  • Czi z powietrza.
  • Czi z pożywienia.
  • Czi urodzeniowe – genetyczne.

Energia wypadkowa czi zasila organy człowieka w rytmie dobowym, osiągając w nim co 12 godzin energię zasilania minimalną lub maksymalną.

Organy czerpią tę energię, ale i przekazują organom innych układów. Życiodajna energia chi ciągle krąży w organizmie człowieka.

Zdrowie w/g tradycyjnej medycyny chińskiej to niezaburzony obieg krążenia życiodajnej energii czi w organizmie.

Warunkiem niezbędnym, koniecznym do zapewnienia krążenia energii czi bez przeszkód, jest równowaga energetyczna energii jin i jang w każdym układzie funkcjonalnym człowieka na odpowiednio wysokim poziomie. Przez tysiące lat Chińczycy nieprzerwanie i konsekwentnie szukali dwóch dróg:

  1. jak maksymalnie zasilić organizm w energię Czi i jak ją chronić w organizmie?
  2. jak osiągnąć i utrzymać równowagę w organach i w całym organizmie?

Chińczycy są w tej dziedzinie mistrzami.

Rodzaje dysharmonii czi

  1. Niedobór czi – poziom za mały, aby organizm dobrze spełniał funkcje (np. zimno nam).
  2. Zanik czi – głęboki deficyt energii, silne zaburzenia funkcji organizmu.
  3. Stagnacja czi - zaburzenie w danym rejonie organizmu przepływu lub zablokowany przepływ.
  4. "Zbuntowane Czi" – gdy energia przepływa w złym kierunku, np. czi żołądka powinno płynąć w dół, a płynie do góry, co objawia się czkawką, nudnościami, wymiotami itp.

Miniaturka kosmosu

Człowiek to miniaturowy kosmos, wszechświat, który podlega takim samym prawom co on.

Człowiek składa się z 5 elementów, tzn. z 5 układów funkcjonalnych organizmu. Są to:

  • układ hormonalny,
  • układ trawienny,
  • układ oddechowy,
  • układ krążenia,
  • układ odpornościowy.

Każdy układ składa się z 2 części:

  • pierwsza zawiera jeden z organów gromadzących energię typu jin, do których należą: serce, śledziona, płuca, nerki, wątroba;
  • druga zawiera jeden z organów gromadzących energię typu jang, do których należą: jelito cienkie, jelito grube, żołądek, pęcherzyk żółciowy, pęcherz moczowy.

Zobacz też: Techniki tradycyjnej medycyny chińskiej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA