Spis treści:
- Co to jest olej z czarnuszki?
- Olej z czarnuszki - właściwości i zastosowanie
- Olej z czarnuszki - dawkowanie i cena
- Olej z czarnuszki dla dzieci i kobiet w ciąży
- Olej z czarnuszki na twarz i włosy
Co to jest olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki siewnej (łac. Nigella sativa L.) znany był w starożytności jako „środek na każdą dolegliwość poza śmiercią”. Egipcjanie określali go mianem „złota faraonów”. Czarnuszka (inaczej czarny kumin) to ziarnista przyprawa, znana przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i doceniana ze względu na liczne walory zdrowotne. Ma lekko gorzki smak z wyczuwalną, świeżą nutą. Podobnie smakuje olej z czarnuszki, jest wyrazisty, wręcz lekko ostry. Od kilkuset lat wykorzystuje się go:
- zewnętrznie (np. na włosy i skórę),
- wewnętrznie.
Olej z czarnuszki ma charakterystyczny zapach ze względu na obecność olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest tymochinon. Produkt, w zależności od zastosowanej partii nasion do wytłoczenia, może mieć kolor od jasnobrązowego do ciemnobrązowego.
Olej z czarnuszki właściwości i zastosowanie
Olej z czarnuszki ma pozytywne opinie wielu środowisk naukowych. Olej ten zawiera między innymi:
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6,
- beta-karoten,
- olejki eteryczne,
- flawonoidy (związki z grupy przeciwutleniaczy),
- witaminę E.
W jakich sytuacjach warto go stosować? Olej z czarnuszki:
- wspomaga trawienie, ma działacie żółciopędne, łagodzi wzdęcia, działa rozkurczowo,
- wspiera laktację u kobiet karmiących piersią,
- łagodzi reakcje alergiczne, katar sienny, poprawia wydolność oddechową,
- zmniejsza bóle reumatyczne,
- ma działanie obniżające stężenie cukru we krwi, zaleca się go w cukrzycy typu 2 i insulinooporności,
- dzięki zawartości olejku eterycznego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wspomagające kurację antybiotykami,
- ma działanie przeciwzapalne, a nawet wykazano właściwości przeciwnowotworowe;
- może łagodzić przebieg chorób z autoagresji (np. łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów).
Olej z czarnuszki - dawkowanie i cena
Lecznicza dawka oleju z czarnuszki wynosi 500-1000 mg 2-3 razy dziennie. Do wyraźnego smaku oleju z czarnuszki warto przyzwyczajać się stopniowo. Dlatego zamiast zaczynać od pełnego dawkowania, warto spróbować najpierw kilku kropli.
Należy go przyjmować razem z posiłkami, dzięki czemu dodatkowo wspomagamy wchłanianie składników odżywczych. Olej powinien być tłoczony na zimno i jedzony na zimno. Można go dodawać do dressingu do sałatki, skrapiać nim pieczywo.
Jak jest cena tego produktu? Za 250 ml butelkę tłoczonego na zimno, niefiltrowanego oleju z czarnuszki zapłacimy ok. 40-60 zł.
Olej powinien być przechowywany w ciemnych butelkach, w lodówce i spożyty w ciągu 3 miesięcy od zakupu.
Jeśli smak i zapach oleju z czarnuszki są nie do zaakceptowania, w aptekach jest dostępny olej w kapsułkach. Zazwyczaj przyjmuje się 2 kapsułki 3 razy dziennie.
fot. Adobe Stock
Olej z czarnuszki dla dzieci i kobiet w ciąży
Olej z czarnuszki bez przeszkód można podawać nawet małym dzieciom (powyżej 1. roku życia), ale ze względu na smak, zalecane jest wprowadzanie go stopniowo. Dzieciom do 2. roku życia można podawać ¼ łyżeczki, maluchom w wieku 2-5 lat ½ łyżeczki, a dzieciom powyżej 5. roku życia 1 łyżeczkę oleju z czarnuszki. Olej ten jest także bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Olej z czarnuszki na twarz i włosy
Olej z czarnuszki można stosować także zewnętrznie. Wykazuje działanie nawilżające, ujędrniające i łagodzące trądzik. Olej ten ma także właściwości zmniejszające wydzielanie sebum. Można go używać do olejowania włosów czy przygotowania peelingu do twarzy na bazie oleju z czarnuszki, miodu i cukru. Świetnie sprawdzi się także jako olej do masażu.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.12.2019.
Więcej o właściwościach olejów:
Olej lniany - właściwości zdrowotne, zastosowanie i dawkowanie
Olej palmowy - 4 największe mity zdrowotne
Olej rzepakowy - właściwości odżywcze
Dietetyk z 12 letnim doświadczeniem. Ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pomaga pacjentom trwale zmienić nawyki żywieniowe. Uczy realnych rozwiązań, szacunku do ciała, konsekwencji i „godzenia” się z jedzeniem. Twórczyni autorskiego podejścia w nurcie pozytywnej dietetyki. Prowadzi poradnię online barbaradabrowska.pl.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!