Jedna z najpopularniejszych roślin na europejskich łąkach swoją polską nazwę zawdzięcza „podziurawionym” liściom. Tak naprawdę „dziurki” są zbiornikami czerwonego barwnika – hiperycyny i tylko sprawiają wrażenie pustych.
Gdy liście rozetrze się w palcach wycieka z nich czerwonawy sok (z tego powodu w wielu językach dziurawiec nazywa się „krwią świętego Jana” lub „bożą krwią”). I właśnie ten sok ma największe właściwości lecznicze. Jednak, aby się o nich przekonać, musisz się uzbroić w cierpliwość. Na efekty kuracji trzeba poczekać 2–3 tygodnie. Jak właściwie działa dziurawiec?
1. Dziurawiec na poprawę nastroju
Zawarta w zielu dziurawca hiperycyna ma działanie przeciwdepresyjnie. Jest jeden warunek: musi być rozpuszczona w alkoholu (w wodzie się nie rozkłada). Takiego ekstraktu nie przygotujesz sama, lepiej kupić w aptece gotowe preparaty. Pomagają one w łagodnej i średnio nasilonej depresji, a także w przejściowych stanach obniżenia nastroju. Ale uwaga! Jeśli przyjmujesz leki na receptę przepisanie przez psychiatrę, nie bierz jednocześnie preparatów z dziurawcem.
Preparaty z apteki:
- Deprim Forte – kapsułki (28 zł/20 szt.) n Perhip – kapsułki (12 zł/30 szt.)
- Intractum Hyperici – płyn (8,50 zł/100 ml).
2. Dziurawiec na polepszenie trawienia
Substancje zawarte w zielu dziurawca mają też działanie żółciotwórcze. Szklanka naparu wypita po posiłku (torebka lub łyżka ziół na szklankę wrzątku) pobudza trawienie i pomaga zwalczyć uczucie pełności. Herbatka z dziurawca zapobiega też stanom zapalnym błony śluzowej żołądka i wspomaga jej leczenie. Rozpuszczalne w wodzie flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. W takim przypadku pije się 3–4 razy dziennie po pół szklanki, na godzinę przed jedzeniem.
Preparaty z apteki:
- Ziele dziurawca – susz (2 zł/50 g)
- Dziurawiec – saszetki (3 zł/20 szt.)
- Succus Hyperici – sok (7,50 zł/100 ml).
3. Dziurawiec dla zdrowej skóry
Mniej znaną zaletą dziurawca jest jego zdolność gojenia skóry. Olej z kwiatów pomaga m.in. na oparzenia, owrzodzenia, trudno gojące się rany, a także zmiany trądzikowe. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Preparaty z apteki:
- Olej z dziurawca – płyn (20zł/100 ml) n Bedan – krem lub balsam (ok. 36 zł/50 ml i 70 zł/150 ml).
Uwaga!
Preparaty z dziurawca mają działanie fotouczulające, więc nie stosuj ich przed wyjściem na ostre słońce, solarium lub przed zabiegami laserowymi.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!