Jak leczą ozon i tlen?

maska tlenowa fot. Fotolia
Od czasu do czasu media obiegają doniesienia o nowych, niezwykle obiecujących metodach leczniczych. W swoim czasie tak było również z tlenem i ozonem. Wykorzystały to zarówno zakłady lecznicze, jak i prywatni przedsiębiorcy. Czy można leczyć ozonem i tlenem? Przekonajmy się, jaka jest prawda na temat leczenia ozonem i tlenem.
/ 10.04.2012 09:28
maska tlenowa fot. Fotolia

Przesłanki naukowe

Tlen jako gaz występuje przede wszystkim w cząsteczkach złożonych z dwóch bądź trzech atomów (w tym drugim przypadku właśnie jako ozon). Historia tlenoterapii jest długa i sięga co najmniej siedemnastego wieku (co jest tym ciekawsze, że sam tlen został odkryty w wieku osiemnastym). W toku licznych obserwacji wykazano, że tlen działa „bójczo” wobec drobnoustrojów i wspomaga gojenie ran. I to przede wszystkim tego typu schorzenia są współcześnie leczone za pomocą tlenu (i ozonu).

Ozon na rany

Jakkolwiek liczba ofert jest duża, nikt jednoznacznie, w rzetelnym badaniu naukowym, nie udowodnił dobroczynnego działania ozonu. Niektórzy uważają jednak, że jest on skuteczny w leczeniu:

  • choroby niedokrwiennej (narządów, kończyn itp.),
  • ran i stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej,
  • innych zapaleń,
  • zakażeń,
  • niedowidzenia i stanów zapalnych nerwu wzrokowego,
  • chorób neurologicznych, np. stwardnienia rozsianego.

Zazwyczaj stosowane są wstrzyknięcia dożylne płynów (np. soli fizjologicznej bądź krwi własnej pacjenta), wzbogaconych w ozon bądź preparaty miejscowe (np. żele, spraye). Terapia jest niebolesna i nieobarczona dużym ryzykiem powikłań. Kwalifikacja do zabiegu jest jednak sprawą indywidualną i powinna się odbyć po badaniu lekarskim.

Polecamy: Na czym polega leczenie ran skóry?

Tlen w wysokim ciśnieniu

Skuteczną metodą leczenia wielu z wyżej wymienionych schorzeń jest terapia z zastosowaniem komory hiperbarycznej. Jest to „kapsuła”, w której ciśnienie tlenu jest ok. 2,5 raza wyższe niż normalnie. Takie leczenie jest skuteczne u osób z owrzodzeniami skóry i tkanki podskórnej (o podłożu infekcyjnym, niedokrwiennym, popromiennym, itp.), zapaleniami kości, trudno gojącymi się zakażeniami, oparzeniami, nagłym niedosłuchem oraz wieloma chorobami o ostrym przebiegu (zatrucie tlenkiem węgla, zatorowość powietrzna, choroba dekompresyjna). Trwają badania, mające na celu rozszerzenie wskazań do terapii w komorze hiperbarycznej.

Kwalifikacja do tego typu leczenia również musi być przeprowadzona przez lekarza i poza badaniem lekarskim, niezbędne jest wykonanie EKG i zdjęcia przeglądowego klatki piersiowej, aby wykluczyć niektóre choroby płuc i serca.

Dużą niedogodnością jest niewielka dostępność komór hiperbarycznych. W Polsce znajdują się one w: Warszawie, Gdyni, Siemianowicach Śląskich, Wrocławiu i Łodzi. [Metoda tlenoterapii za pomocą komory hiperbarycznej jest stosowana w medycynie. Leczenie ozonem to dziedzina medycyny holistycznej, jednak niektórzy lekarze polecają ją np. przy gojących się wiele lat ranach - dop. red.]

Zobacz też: Co to jest zespół stopy cukrzycowej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA