Krążenie – ABC pierwszej pomocy

serce, medycyna, fotolia
Zaburzenia krążenia to stan wymagający natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy i wezwania karetki. Wśród takich zaburzeń wyróżniamy nie tylko zawał serca, ale także m.in. nagłe zatrzymanie krążenia, kołatanie serca, tamponadę serca, ostrą zatorowość płucną i udar mózgu.
Marta Słupska / 25.07.2011 11:32
serce, medycyna, fotolia

Nagłe zatrzymanie krążenia

W skład postępowania przy nagłym zatrzymaniu krążenia wchodzą cztery ogniwa „łańcucha życia” – następujące po sobie czynności, które trzeba wykonać, by pomóc poszkodowanemu. Poznaj i naucz się ich tak, by umieć udzielić pierwszej pomocy.

Sprawdź: Jak pomóc przy nagłym zatrzymaniu krążenia?

Uwaga, zawał!

W oczekiwaniu na fachową pomoc osobę przejawiającą symptomy zawału należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. lekko podwyższającej tułów. Bardzo ważne jest, aby umożliwić mu oddychanie. Rozluźnijmy krępujące ubranie, otwórzmy okno, gdy w pomieszczeniu jest duszno.

Sprawdź: Jak pomóc, gdy ktoś ma zawał serca?

Ostra zatorowość płucna

Ostra zatorowość płucna to stan, kiedy dochodzi do zamknięcia naczyń płucnych przez materiał zatorowy, którym najczęściej jest skrzeplina. Może przebiegać bardzo dramatycznie, a więc wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia, czasem tylko na podstawie objawów klinicznych. Jak więc rozpoznać zatorowość płucną i co wówczas robić?

Sprawdź: Jak rozpoznać ostrą zatorowość płucną?

Kołatanie serca

Zakres przyczyn kołatań serca rozpoczyna się od łagodnych schorzeń, a kończy na stanach zagrażających życiu. Jak rozpoznać, kiedy ten stan zagraża zdrowiu lub nawet życiu? Pierwszym sygnałem alarmowym jest wówczas ucisk w klatce piersiowej i uczucie lęku. Pamiętajmy, że nieleczone zaburzenia rytmu serca grożą śmiertelnymi powikłaniami o charakterze zakrzepowo-zatorowym!

Sprawdź: Kołatanie serca – czy to coś groźnego?

Jak rozpoznać udar mózgu?

Zanim nauczymy się udzielać pomocy przy udarze mózgu, warto nauczyć się rozpoznawać jego objawy. W poniższym artykule opisujemy siedem podstawowych symptomów udaru.

Sprawdź: Jak rozpoznać udar mózgu?

Udar mózgu – jak pomóc?

Po wezwaniu karetki należy chorego ułożyć w pozycji z lekko uniesionym tułowiem. Pacjenta nieprzytomnego najlepiej ułożyć w pozycji bocznej. Co robimy dalej? Czego nie wolno robić?

Sprawdź: Udar mózgu – jak udzielić pomocy?

Wzrost ciśnienia tętniczego

Na nadciśnienie tętnicze cierpi bardzo wiele osób. Tej dolegliwości sprzyja wysiłek fizyczny, stres, a nawet nieodpowiednia dieta. Jak się zachować, gdy wartość ciśnienia wzrośnie? Kiedy wzywać pogotowie?

Sprawdź: Wzrost ciśnienia tętniczego – jak postępować?

Kardiogenny obrzęk płuc

Kardiogenny obrzęk płuc oznacza, że bezpośrednią przyczyną tego stanu jest upośledzenie pracy serca. Najczęściej ma to związek z niewydolnością lewokomorową w przebiegu zawału serca. Mogą do tego doprowadzić także zaburzenia rytmu serca, ostra niedomykalność mitralna czy aortalna, przełom nadciśnieniowy. Jak działać przed przyjazdem karetki?

Sprawdź: Dlaczego kardiogenny obrzęk płuc jest niebezpieczny?

Tamponada serca

Tamponada serca pojawia się najczęściej w chorobach nowotworowych, ale może też wystąpić jako powikłanie po niektórych operacjach lub (zwłaszcza u młodych osób) w wyniku urazu klatki piersiowej. Niestety, jest to stan zagrażający życiu i czasem wymaga natychmiastowej operacji kardiochirurgicznej. Jak ją rozpoznać?

Sprawdź: Czym jest tamponada serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA