Spis treści:
- Jod nad morzem - znaczenie dla człowieka
- Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
- Źródła jodu i zapotrzebowanie
Jod nad morzem - znaczenie dla człowieka
Jod to niezbędny mikroelement, który jest dostarczany organizmowi głównie z jedzeniem. Pierwiastek może być wchłaniany również przez układ oddechowy i skórę, co jest możliwe naturalnie tylko nad morzem.
Największe stężenie jodu na świecie występuje w wodzie morskiej oraz produktach z pochodzących z mórz i oceanów (glonach, rybach, skorupiakach). Stężenie jodu w wodzie morskiej jest 10-krotnie wyższe, niż w wodzie słodkiej (wynosi ok. 50 µg/l). Dlatego aby "nawdychać się jodu" i uzupełnić zapasy tego pierwiastka, najlepiej udać się nad Bałtyk.
Zalety wdychania nadmorskiego powietrza z jodem:
- nawilża drogi oddechowe dzięki zawartości chlorku sodu,
- oczyszcza drogi oddechowe,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- wspomaga funkcje tarczycy,
- poprawia samopoczucie i funkcjonowanie układu nerwowego.
Urlop nad morzem jest więc szczególnie polecany osobom mającym częste infekcje, alergikom, każdemu w okresie osłabienia organizmu, kobietom ciężarnym i karmiącym oraz z niedoborem hormonów tarczycy.
Jod jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy, zatem bierze udział w procesach, za które odpowiedzialny jest ten gruczoł, takich jak: metabolizm, regulacja temperatury ciała, praca serca, rozwój układu nerwowego u dziecka.
Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
Jod do powietrza nadmorskiego dostaje się w wyniku uderzania fal o brzeg. Tworzy się wówczas mieszanina cząsteczek, tzw. aerozol morski, zawierający nie tylko jod, ale też magnez, wapń, potas. Mgiełka unosi się do góry, opada, a następnie paruje, tworząc unikatowy skład powietrza, którego naturalnie nie zaznamy poza klimatem nadmorskim.
Najwięcej jodu nad morzem jest w czasie wietrznej i sztormowej pogody, kiedy są większe fale, a woda uderzając o brzeg, uwalnia do powietrza jod i inne składniki korzystne dla zdrowia. Dlatego specjaliści zalecają korzystanie z morskiego powietrza zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym: wiosną, jesienią lub zimą. Stężenie jodu jest najwyższe blisko linii brzegowej, dlatego aby "nawdychać się jodu" najlepiej spacerować w odległości do 300 m od morza. Wiatr wdmuchuje jod w głąb lądu. Im dalej na południe Polski, tym stężenie jodu w środowisku jest niższe. Najmniej jodu naturalnie występuje w Pogórzu Karpackim i Pogórzu Sudeckim.
Inne źródła jodu i zapotrzebowanie na ten pierwiastek
Poza terenem nadmorskim, jod dostarczamy głównie z pożywieniem. Najskuteczniejszym sposobem jest używanie w kuchni jodowanej soli, która jest ogólnie dostępnym i stosunkowo tanim produktem. Dobrymi źródłami pierwiastka w diecie, oprócz ryb, glonów i skorupiaków, są również produkty mleczne i jaja. Zapotrzebowanie na jod zależy od wieku, płci i trybu życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek wynosi:
- dzieci przedszkolne: 90 µg/doba,
- dzieci 6-12 lat: 120 µg/doba,
- dzieci >12 lat i dorośli: 150 µg/doba,
- kobiety w ciąży: 250 µg/doba,
- kobiety karmiące: 250 µg/doba.
Czytaj także:
Leczenie klimatem, czyli urlop w górach, nad morzem, jeziorem lub w lesie
Zmęczenie, uczucie zimna i sucha skóra to objawy niedoczynności tarczycy. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie
Kalendarz pylenia 2022. W tym roku alergie na pyłki drzew mogą być bardziej dokuczliwe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!