Chcesz „nawdychać się” jodu nad morzem? Sprawdź, kiedy jest go najwięcej

kiedy jest najwięcej jodu nad morzem fot. Adobe Stock, Jacek Chabraszewski
Stężenie jodu nad morzem jest podobne nad całym Bałtykiem. Jednak zwartość tego pierwiastka w powietrzu nadmorskim zmienia się w zależności od pogody. Dlatego aby uzupełnić braki jodu w organizmie, warto wybrać się nad morze niekoniecznie w sezonie wakacyjnym.
/ 31.05.2022 10:55
kiedy jest najwięcej jodu nad morzem fot. Adobe Stock, Jacek Chabraszewski

Spis treści:

  1. Jod nad morzem - znaczenie dla człowieka
  2. Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
  3. Źródła jodu i zapotrzebowanie

Jod nad morzem - znaczenie dla człowieka

Jod to niezbędny mikroelement, który jest dostarczany organizmowi głównie z jedzeniem. Pierwiastek może być wchłaniany również przez układ oddechowy i skórę, co jest możliwe naturalnie tylko nad morzem.

Największe stężenie jodu na świecie występuje w wodzie morskiej oraz produktach z pochodzących z mórz i oceanów (glonach, rybach, skorupiakach). Stężenie jodu w wodzie morskiej jest 10-krotnie wyższe, niż w wodzie słodkiej (wynosi ok. 50 µg/l). Dlatego aby "nawdychać się jodu" i uzupełnić zapasy tego pierwiastka, najlepiej udać się nad Bałtyk. 

Zalety wdychania nadmorskiego powietrza z jodem: 

  • nawilża drogi oddechowe dzięki zawartości chlorku sodu,
  • oczyszcza drogi oddechowe,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • wspomaga funkcje tarczycy,
  • poprawia samopoczucie i funkcjonowanie układu nerwowego.

Urlop nad morzem jest więc szczególnie polecany osobom mającym częste infekcje, alergikom, każdemu w okresie osłabienia organizmu, kobietom ciężarnym i karmiącym oraz z niedoborem hormonów tarczycy. 

Jod jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy, zatem bierze udział w procesach, za które odpowiedzialny jest ten gruczoł, takich jak: metabolizm, regulacja temperatury ciała, praca serca, rozwój układu nerwowego u dziecka. 

Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?

Jod do powietrza nadmorskiego dostaje się w wyniku uderzania fal o brzeg. Tworzy się wówczas mieszanina cząsteczek, tzw. aerozol morski, zawierający nie tylko jod, ale też magnez, wapń, potas. Mgiełka unosi się do góry, opada, a następnie paruje, tworząc unikatowy skład powietrza, którego naturalnie nie zaznamy poza klimatem nadmorskim. 

Najwięcej jodu nad morzem jest w czasie wietrznej i sztormowej pogody, kiedy są większe fale, a woda uderzając o brzeg, uwalnia do powietrza jod i inne składniki korzystne dla zdrowia. Dlatego specjaliści zalecają korzystanie z morskiego powietrza zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym: wiosną, jesienią lub zimą. Stężenie jodu jest najwyższe blisko linii brzegowej, dlatego aby "nawdychać się jodu" najlepiej spacerować w odległości do 300 m od morza. Wiatr wdmuchuje jod w głąb lądu. Im dalej na południe Polski, tym stężenie jodu w środowisku jest niższe. Najmniej jodu naturalnie występuje w Pogórzu Karpackim i Pogórzu Sudeckim. 

Inne źródła jodu i zapotrzebowanie na ten pierwiastek

Poza terenem nadmorskim, jod dostarczamy głównie z pożywieniem. Najskuteczniejszym sposobem jest używanie w kuchni jodowanej soli, która jest ogólnie dostępnym i stosunkowo tanim produktem. Dobrymi źródłami pierwiastka w diecie, oprócz ryb, glonów i skorupiaków, są również produkty mleczne i jaja. Zapotrzebowanie na jod zależy od wieku, płci i trybu życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek wynosi: 

  • dzieci przedszkolne: 90 µg/doba,
  • dzieci 6-12 lat: 120 µg/doba,
  • dzieci >12 lat i dorośli: 150 µg/doba,
  • kobiety w ciąży: 250 µg/doba,
  • kobiety karmiące: 250 µg/doba.

Czytaj także:
Leczenie klimatem, czyli urlop w górach, nad morzem, jeziorem lub w lesie
Zmęczenie, uczucie zimna i sucha skóra to objawy niedoczynności tarczycy. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie
Kalendarz pylenia 2022. W tym roku alergie na pyłki drzew mogą być bardziej dokuczliwe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA