kalendarz pylenia 2021 fot. Adobe Stock

Kalendarz pylenia 2021. Alergiku, sprawdź zanim wyjdziesz z domu!

Kalendarz pylenia roślin to podstawowe narzędzie w rękach alergika uczulonego na to, co unosi się w powietrzu. Wbrew pozorom zima nie jest czasem, kiedy alergicy odpoczywają od objawów. Niektóre rośliny pylą już w styczniu.
/ 04.01.2021 06:05
kalendarz pylenia 2021 fot. Adobe Stock

Kalendarz pylenia 2021 - kiedy i jakie rośliny pylą?

Rośliny, które uczulają, pylą niemal przez cały rok. To od tego, na które pyłki jesteśmy uczuleni, zależy czas i intensywność występowania objawów alergicznych. Jedni doświadczają pierwszych dolegliwości już w lutym, inni dopiero w kwietniu, maju czy nawet jesienią. Największy „pik” alergii trwa od wiosny do końca wakacji.

kalendarz pylenia roślin 2021

Jako pierwsze w ciągu roku uczulają olcha i leszczyna - objawy alergii z powodu ich pyłków alergicy mogą odczuwać już w styczniu. W marcu i kwietniu rozpoczyna się sezon pylenia topoli i często uczulającej brzozy (więcej: pylenie brzozy) Czas wakacji i jesieni obfituje w pyłki traw, w tym zbóż, a także pokrzywy, bylicy i komosy. W tym samym czasie w powietrzu jest duże stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Jak przetrwać okres pylenia?

Objawy alergii na pyłki

Korzystanie z kalendarza pyleń pozwala przewidzieć, kiedy mogą się pojawić lub nasilić objawy alergii.

Kichanie, wodnisty katar, swędzące i łzawiące oczy – to tylko kilka przykładów dolegliwości, jakich doświadczają alergicy. Najczęstszą postacią alergii jest nieżyt nosaWystępuje on u 24-30% uczulonych osób zdiagnozowanych przez lekarzy i odpowiada za uczucie zatkanego nosa, katar, kichanie oraz świąd.

Objawy alergii mogą powodować, że jesteśmy senni, mniej skoncentrowani. Są to objawy tak zwanej sedacji.

Ostrożni powinny być zwłaszcza pracownicy obsługujący pojazdy lub maszyny. Jeżeli alergia wyzwala u nich objawy zmęczenia, należy poszukać rozwiązania, które pomoże złagodzić te dolegliwości, a jednocześnie nie wywoła uciążliwej i niebezpiecznej w tych warunkach senności.

Objawy sedacji mogą być też skutkiem niepożądanego działania leków przeciwalergicznych. Niektóre środki wpływają na procesy fizjologiczne, które decydują o naszych zdolnościach intelektualnych i osobowości. Dochodzi do zaburzenia takich procesów, jak utrzymanie uwagi i kon­centracji, poprawność psychomotoryczna, pamięć, uczenie się, podejmowanie decyzji. Leki nowej generacji nie powodują już w zasadzie takich objawów.

Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Jeśli zauważamy u siebie objawy alergii, to, nawet jeśli nie mieliśmy nigdy zdiagnozowanego uczulenia, powinniśmy udać się do alergologa lub wykonać testy alergiczne. Uczulenie na pyłki może pojawić się w każdym wieku! 

W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, w przypadku alergii na pyłki bardzo trudno jest uniknąć alergenu. Dlatego zwykle konieczne jest przyjmowanie leków, głównie są to leki przeciwhistaminowe, a także sterydy donosowe.

Leki nowej generacji nie wywołują uciążliwych skutków ubocznych, a bardzo poprawiają komfort funkcjonowania w czasie pylenia roślin. Zaraz po kalendarzu pylenia są podstawową pomocą w walce z alergią. W niektórych przypadkach - te powinien ustalić lekarz - możliwe jest poddanie się tzw. immunoterapii alergenowej (odczulaniu). To jedyna metoda faktycznie lecząca alergię, a nie tylko działająca na jej objawy. 

By złagodzić objawy alergii na co dzień, wiele możemy zrobić sami. Jedną z metod jest przepłukiwanie nosa izotonicznym roztworem soli. Po powrocie do domu, powinniśmy zmienić ubrania i najlepiej wziąć prysznic. Swoje aktywności: spacery, ruch na świeżym powietrzu, wycieczki za miasto, powinniśmy planować zgodnie z kalendarzem pylenia oraz warunkami atmosferycznymi. Po deszczu pyłki osiadają na ziemi i nie są tak dokuczliwe. Najtrudniejsza dla alergików jest sucha i wietrzna aura, wtedy pyłki unoszą się w powietrzu.

Warto dostosować urlop czy nawet aktywność na powietrzu do danych dotyczących pylenia roślin, a najlepszym ich źródłem jest właśnie kalendarz pyleń. Dzisiaj z pomocą alergikom przychodzą też aplikacje, które wysyłają alerty na telefon.

Zawsze warto skorzystać z wiarygodnych źródeł informacji o bieżących pyleniach, np. strony Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Więcej na podobny temat:
Przeziębienie czy alergia – przyczyny, objawy, leczenie
Alergia pokarmowa może zaatakować cię w każdym wieku. Znamy przyczynę!
Alergia pokarmowa – objawy, testy na alergię i nietolerancję pokarmową, zapobieganie
Alergia kontaktowa - choroba cywilizacyjna, leczenie
Uczulenie na słońce - objawy alergii, leczenie, wysypka od słońca
Alergia na jajka – objawy u dzieci i dorosłych. Czym zastąpić jaja?
Uczulenie na nikiel - objawy alergii na nikiel, odczulanie
Rzadka alergia, którą możesz odkryć, dopiero gdy zaczniesz uprawiać seks
Uczulenie (alergia) na gluten – objawy, badania i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!