Kalendarz pylenia 2024. Podstawowe narzędzie alergika

kalendarz pylenia 2023 fot. Adobe Stock, Suzi Media
Kalendarz pylenia roślin to podstawowe narzędzie w rękach alergika. Niektóre rośliny pylą już w styczniu, a inne pyłki dokuczają prawie przez cały rok. Warto wiedzieć, co pyli wcześniej, żeby zapobiec objawom alergii. Sprawdź kalendarz pylenia na 2024 rok. Dowiedz się, co teraz pyli oraz jak zmniejszyć dolegliwości.
/ 15.03.2023 15:05
kalendarz pylenia 2023 fot. Adobe Stock, Suzi Media

Rośliny, które uczulają, pylą właściwie przez cały rok, tylko w różnych okresach. Kalendarz pylenia 2024 przyda się każdemu alergikowi. Dzięki niemu można dowiedzieć się, co będzie pylić, i przygotować się na ten czas. Profilaktycznie można zacząć brać leki przeciwalergiczne wcześniej, ponieważ nie wszystkie z nich działają od razu. Z kalendarzem pylenia warto też zaplanować urlop, który nie będzie pasmem dolegliwości. Od tego, na które pyłki jesteśmy uczuleni oraz w jakim regionie kraju mieszkamy, zależy czas i intensywność występowania objawów alergicznych. Jedni doświadczają pierwszych dolegliwości już w lutym, inni dopiero w kwietniu, maju lub nawet jesienią. Największy „pik” pylenia trwa od wiosny do końca wakacji.

Spis treści:

  1. Kalendarz pylenia 2024 - kiedy i jakie rośliny pylą?
  2. Kalendarz pylenia 2024. Jakich objawów alergii na pyłki się spodziewać?
  3. Kalendarz pylenia 2024 a reakcje krzyżowe
  4. Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Kalendarz pylenia 2024 - kiedy i jakie rośliny pylą?

Jako pierwsze w ciągu roku uczulają olcha i leszczyna - objawy alergii z powodu ich pyłków alergicy mogą odczuwać już w styczniu. W marcu i kwietniu rozpoczyna się sezon pylenia topoli i często uczulającej brzozy (więcej: kiedy pyli brzoza) Czas wakacji i jesieni obfituje w pyłki traw, w tym zbóż, a także pokrzywy, bylicy i komosy (wakacyjny kalendarz alergika). W tym samym czasie w powietrzu jest duże stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium Alternaria.

pylenie 2023

Sprawdź też: co pyli w maju i co pyli w czerwcu.

Kalendarz pylenia 2024. Objawy alergii na pyłki

Korzystanie z kalendarza pyleń 2024 pozwala przewidzieć, kiedy mogą się pojawić lub nasilić objawy alergii. Kichanie, wodnisty katar, swędzące i łzawiące oczy – to tylko kilka przykładów dolegliwości, jakich doświadczają alergicy. Najczęstszą objawem alergii na pyłki jest nieżyt nosa (katar sienny). Występuje on u 24-30% uczulonych osób zdiagnozowanych przez lekarzy i odpowiada za uczucie zatkanego nosa, katar, kichanie oraz świąd.

Objawy alergii mogą powodować, że jesteśmy senni i mniej skoncentrowani. Są to objawy tak zwanej sedacjiOstrożni powinny być zwłaszcza pracownicy obsługujący pojazdy lub maszyny. Jeżeli alergia wyzwala u nich objawy zmęczenia, należy poszukać rozwiązania, które pomoże złagodzić te dolegliwości, a jednocześnie nie wywoła uciążliwej i niebezpiecznej w tych warunkach senności.

Objawy sedacji mogą być też skutkiem niepożądanego działania leków przeciwalergicznych. Niektóre środki wpływają na procesy fizjologiczne, które decydują o naszych zdolnościach intelektualnych i zachowaniu. Dochodzi do zaburzenia takich procesów, jak utrzymanie uwagi i kon­centracji, poprawność psychomotoryczna, pamięć, uczenie się, podejmowanie decyzji. Leki nowej generacji nie powodują już w zasadzie takich objawów.

Kalendarz pylenia 2024 a reakcje krzyżowe

Znajomość terminów pylenia, które znajdują się w kalendarzu alergika 2023, przyda się też do określenia, czy możemy spodziewać się w danym czasie tzw. reakcji krzyżowych (alergii krzyżowych). Reakcje krzyżowe dla alergika oznaczają nic innego, jak wystąpienie specyficznych objawów po zjedzeniu pokarmu zawierającego podobne związki co pyłki roślin. Mogą pojawić się swędzenie, mrowienie ust, języka, podniebienia, biegunka, wymioty, w cięższych przypadkach obrzęk.

I tak u osób uczulonych na trawę mogą wystąpić dolegliwości po zjedzeniu owoców pestkowych (jabłek, wiśni, brzoskwiń, śliwek), pomidorów, selera, zbóż czy kukurydzy. Osoby uczulone na brzozę również powinny uważać na owoce pestkowe oraz warzywa, takie jak seler, marchew, pomidor, papryka. Narażone są zwłaszcza osoby, u których w przeszłości występowały objawy reakcji krzyżowych.

Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Jeśli zauważamy u siebie objawy alergii, to, nawet jeśli nie mieliśmy nigdy zdiagnozowanego uczulenia, powinniśmy udać się do alergologa lub wykonać testy alergiczne. Uczulenie na pyłki może pojawić się w każdym wieku. 

W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, w przypadku alergii na pyłki bardzo trudno jest uniknąć alergenu. Dlatego zwykle konieczne jest przyjmowanie leków, głównie są to leki przeciwhistaminowe, a także sterydy donosowe.

Leki nowej generacji nie wywołują uciążliwych skutków ubocznych, a bardzo poprawiają komfort funkcjonowania w czasie pylenia roślin. Zaraz po kalendarzu pylenia są podstawową pomocą w walce z alergią. W niektórych przypadkach - te powinien ustalić lekarz - możliwe jest poddanie się tzw. immunoterapii alergenowej (odczulaniu). To jedyna metoda faktycznie lecząca alergię, a nie tylko działająca na jej objawy. 

Aby złagodzić objawy alergii na pyłki, pamiętaj, że:

  • Jedną z metod na zmniejszenie objawów jest przepłukiwanie nosa izotonicznym roztworem soli.
  • Po powrocie do domu, powinniśmy zmienić ubrania i najlepiej wziąć prysznic.
  • Swoje aktywności: spacery, ruch na świeżym powietrzu, wycieczki za miasto, powinniśmy planować zgodnie z kalendarzem pylenia oraz warunkami atmosferycznymi.
  • Po deszczu pyłki osiadają na ziemi i nie są tak dokuczliwe.
  • Najtrudniejsza dla alergików jest sucha i wietrzna aura, wtedy pyłki unoszą się w powietrzu.

Warto dostosować urlop czy nawet aktywność na powietrzu do danych dotyczących pylenia roślin, a najlepszym ich źródłem jest właśnie kalendarz pyleń. Dzisiaj z pomocą alergikom przychodzą też aplikacje, które wysyłają alerty na telefon.

Czytaj także:
Przeziębienie czy alergia – przyczyny, objawy, leczenie


Alergia pokarmowa – objawy, testy na alergię i nietolerancję pokarmową, zapobieganie


Uczulenie na słońce - objawy alergii, leczenie, wysypka od słońca
Alergia na jajka – objawy u dzieci i dorosłych. Czym zastąpić jaja?
Uczulenie na nikiel - objawy alergii na nikiel, odczulanie
Rzadka alergia, którą możesz odkryć, dopiero gdy zaczniesz uprawiać seks
Uczulenie (alergia) na gluten – objawy, badania i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA