Nagietek lekarski (Calendula officinalis) roślina jednoroczna o wysokości do 50 cm. Posiada liczne, żółte bądź pomarańczowe kwiatki. Cała jest pokryta lepkimi włoskami i posiada specyficzny zapach. Kwitnie od czerwca do września.
Uniwersalność
Nagietek jest najbardziej uniwersalnym ziołem. Począwszy od funkcji ozdobnej naszych ogrodów, przez zbieranie w początkowej fazie kwitnienia do zastosowań w kosmetyce, stosowanie wyciągu do wyrobów szamponów, jako barwnik do tkanin ( zmienia ich odcień na żółty), po działania lecznicze.
Dzięki bogatemu i różnorodnemu składowi substancji czynnych nagietek należy do wszechstronnych leków ziołowych. Zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo. Zawarta w roślinie karotenoida i triterpenom przyspiesza gojenie ran.
Zastosowanie wewnętrzne działa ochronnie, przeciwzapalnie oraz przeciwwrzodowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego.
Zobacz też: Które zioła wspomagają układ pokarmowy?
Działanie lecznicze
Nagietek pobudza wątrobę do pracy przez co wydziela ona więcej żółci, zwiększa ilość wydalanego moczu i tym samym ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Ponadto wzmacnia odporność organizmu na czynniki stresogenne natury psychicznej (depresje, niepowodzenia). Jako składnik niektórych kropel do oczu łagodzi podrażnienia i zapobiega nadmiernemu wysuszaniu.
Badania wykazały, że nagietek pomaga w zaburzeniach miesiączkowych połączonych z bólem, osłabieniem, zawrotami głowy oraz w dolegliwościach związanych z okresem przekwitania (klimakterium).
Pamiętajmy, że w przypadku niektórych chorób i dolegliwości niezbędna jest opieka lekarska.
W kosmetyce nagietek jest wykorzystywany między innymi przy produkcji maseczek, kremów, past, szamponów, olejków. Stosuje się go na cerę suchą, skłonną do infekcji i zaczerwienioną.
Napar z kwiatów nagietka
1 łyżkę kwiatów zalewamy 1,5 szklanki wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie przecedzamy.
Na wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego napar pijemy 3 razy dziennie po 0,5 szklanki przed jedzeniem.
Zewnętrznie możemy go stosować do okładów, kompresów, w stanach zapalnych skóry, ranach, stłuczeniach, a także na żylaki. Poza tym nadaje się także do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Zobacz też: Jak przygotować napar z ziół?
Nalewka nagietkowa
50 g kwiatów zalewamy 0,5 litra alkoholu 40% i macerujemy przez 2 tygodnie. W tym okresie co pewien czas wstrząsamy. Następnie przecedzamy, wyciskamy kwiaty a nalewkę przelewamy do małych, ciemnych butelek.
W dolegliwościach przewodu pokarmowego, niestrawności, zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego stosujemy po 0,5 łyżeczki w kieliszku z wodą, 2-3 razy dziennie przed posiłkami.
Zewnętrznie nalewkę można również używać do okładów w stanach zapalnych skóry.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!