Nagietek lekarski (Calendula officinalis)/fot. Fotolia

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek lekarski to wielofunkcyjna roślina – pełni funkcje dekoracyjne, jest środkiem leczniczym, przeciwzapalnym i przeciwdepresyjnym. A to nie wszystkie jego możliwości. Jakie jest działanie zewnętrze, a jakie wewnętrzne nagietka? Do czego jest pomocny w kosmetyce?
/ 04.04.2011 14:19
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)/fot. Fotolia

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) roślina jednoroczna o wysokości do 50 cm. Posiada liczne, żółte bądź pomarańczowe kwiatki. Cała jest pokryta lepkimi włoskami i posiada specyficzny zapach. Kwitnie od czerwca do września.

Uniwersalność

Nagietek jest najbardziej uniwersalnym ziołem. Począwszy od funkcji ozdobnej naszych ogrodów, przez zbieranie w początkowej fazie kwitnienia do zastosowań w kosmetyce, stosowanie wyciągu do wyrobów szamponów, jako barwnik do tkanin ( zmienia ich odcień na żółty), po działania lecznicze.

Dzięki bogatemu i różnorodnemu składowi substancji czynnych nagietek należy do wszechstronnych leków ziołowych. Zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo. Zawarta w roślinie karotenoida i triterpenom przyspiesza gojenie ran.

Zastosowanie wewnętrzne działa ochronnie, przeciwzapalnie oraz przeciwwrzodowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Zobacz też: Które zioła wspomagają układ pokarmowy?

Działanie lecznicze

Nagietek pobudza wątrobę do pracy przez co wydziela ona więcej żółci, zwiększa ilość wydalanego moczu i tym samym ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Ponadto wzmacnia odporność organizmu na czynniki stresogenne natury psychicznej (depresje, niepowodzenia). Jako składnik niektórych kropel do oczu łagodzi podrażnienia i zapobiega nadmiernemu wysuszaniu.

Badania wykazały, że nagietek pomaga w zaburzeniach miesiączkowych połączonych z bólem, osłabieniem, zawrotami głowy oraz w dolegliwościach związanych z okresem przekwitania (klimakterium).

Pamiętajmy, że w przypadku niektórych chorób i dolegliwości niezbędna jest opieka lekarska.

W kosmetyce nagietek jest wykorzystywany między innymi przy produkcji maseczek, kremów, past, szamponów, olejków. Stosuje się go na cerę suchą, skłonną do infekcji i zaczerwienioną.

Napar z kwiatów nagietka

1 łyżkę kwiatów zalewamy 1,5 szklanki wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie przecedzamy.

Na wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego napar pijemy 3 razy dziennie po 0,5 szklanki przed jedzeniem.

Zewnętrznie możemy go stosować do okładów, kompresów, w stanach zapalnych skóry, ranach, stłuczeniach, a także na żylaki. Poza tym nadaje się także do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Zobacz też: Jak przygotować napar z ziół?

Nalewka nagietkowa

50 g kwiatów zalewamy 0,5 litra alkoholu 40% i macerujemy przez 2 tygodnie. W tym okresie co pewien czas wstrząsamy. Następnie przecedzamy, wyciskamy kwiaty a nalewkę przelewamy do małych, ciemnych butelek.

W dolegliwościach przewodu pokarmowego, niestrawności, zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego stosujemy po 0,5 łyżeczki w kieliszku z wodą, 2-3 razy dziennie przed posiłkami.

Zewnętrznie nalewkę można również używać do okładów w stanach zapalnych skóry.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!