pokrzywa wlasciwosci fot. Adobe Stock

Pokrzywa zwyczajna - właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

Pokrzywa zwyczajna to jeden z najpopularniejszych chwastów, a jednocześnie bardzo wartościowa roślina. Stosuje się ją na różne dolegliwości i schorzenia, w postaci soku, herbaty, naparu czy miodu. Nie wszystkim pokrzywa jednak służy.
/ 23.03.2020 09:46
pokrzywa wlasciwosci fot. Adobe Stock

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) uważana jest za jedną z ważniejszych roślin w ziołolecznictwie ze względu na swój wyjątkowy skład chemiczny. Surowcem zielarskim pokrzywy zwyczajnej są nie tylko liście, a całe ziele. Liście zbiera się przed kwitnieniem, a korzenie jesienią. Z otrzymanego suszu przyrządza się napary, sok, nalewkę a także proszek i suchy wyciąg.

Spis treści:

  1. Pokrzywa zwyczajna - co zawiera?
  2. Jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa zwyczajna?
  3. Pokrzywa a przeciwwskazania w stosowaniu
  4. Sok z pokrzywy zwyczajnej - jak go zrobić i na co pomaga?
  5. Miód z pokrzywy - jak go zrobić i na co pomaga?

Pokrzywa zwyczajna - co zawiera?

W celach leczniczych najczęściej wykorzystujemy liście pokrzywy. Zawierają wiele cennych związków:

Pokrzywa jest rośliną jednoroczną, wyrasta do około półtora metra wysokości. Jest rośliną dwupienną rozrastającą się poprzez podziemne rozłogi. Jej liście są jajowato-sercowate, na brzegach mocno ząbkowane o barwie ciemnej zieleni, a kwiaty o barwie zielonej lub żółtej. Naziemną część pokrzywy pokrywają parzące włoski, które wytwarzają parzącą substancję z histaminą i nieznaczną ilością kwasu mrówkowego. 

Jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa zwyczajna?

 Wykazano, że pokrzywa działa korzystnie w:

Substancje czynne pokrzywy działają oczyszczająco, usprawniają pracę wątroby i zmniejszają nadmierną potliwośćSok pokrzywowy czy sałatki z młodych nieparzących listków doskonale uzupełniają braki witamin i mikroelementów. Młode liście pokrzyw można dodawać do zup. Pokrzywa w browarnictwie służy jako jedna z pomocniczych roślin do zaprawiania piwa. Z liści pokrzyw otrzymuje się zielony barwnik spożywczy, z łodyg można otrzymać włókno na tkaniny, mocne i odporne na wilgoć (tkaniny z pokrzyw tkano jeszcze w czasie obu wojen światowych).

Wyciąg lub napar (na bazie alkoholu) z korzenia pokrzywy stosuje się do nacierania skóry głowy i płukania włosów, wzmacnia skórę głowy, przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi.

W dawnych czasach powszechny był widok babć okładających kolana lub ręce pokrzywą – „na reumatyzm”. Zewnętrzne kompresy z pokrzywy zaleca się również na czyraki

Pokrzywa a przeciwwskazania w stosowaniu

Pokrzywa nie jest wskazana u kobiet z chorobami narządów rodnych (rakiem, mięśniakami) oraz nieprawidłowymi krwawieniami. Zrezygnować z niej powinny również osoby z cukrzycą, chorobami nerek, po operacjach, a także mające nadmiar żelaza w organizmie.

Sok z pokrzywy zwyczajnej - jak go zrobić i na co pomaga?

Aby przyrządzić sok z pokrzywy, należy zerwać całe pędy młodej pokrzywy, następnie umyć, pokroić i odcisnąć sok w sokowirówce. Sok stosuje się 2 razy dziennie po 20 ml (kieliszek dziennie). Pomaga w przypadku anemii, kłopotów z żołądkiem i pęcherzem. Sok z pokrzywy można przechowywać w lodówce do 3 dni. 

Miód z pokrzywy - jak go zrobić i na co pomaga?

Do zrobienia miodu z pokrzywy potrzebny jest 1 kg pokrzywy, który mielimy przez maszynkę, potem dodajemy 1 l wrzątku. Po godzinie wyciskamy sok, zagotowujemy i dodajemy około 0,5 kg miodu mieszamy i rozlewamy do słoiczków (zalecane jest pasteryzowanie przez ok. 15 minut). Miód można stosować profilaktycznie przy przeziębieniach, grypie i podobnych infekcjach. Stosować 2-3 razy dziennie po 1 łyżce, przez 2-3 tygodnie. Kuracja 1-2 razy na kwartał.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 10.07.2009.

Więcej o leczniczych roślinach:

Zasady zbioru ziół
Zasady zbioru ziół
Podstawą zbioru ziół jest wiedza na temat właściwości leczniczych poszczególnych części tych roślin. Po prostu musimy mieć przynajmniej podstawowe wiadomości na temat ziół, by zebrać to, co później będzie przydatne do dalszego przetwarzania.
Jak medycyna korzysta z właściwości ziół?
Jak medycyna korzysta z właściwości ziół?
Współczesna medycyna bardzo szeroko wykorzystuje zioła zarówno w klasycznych formach stosowanych przed wiekami (napary, nalewki, maceraty itp.), jak i w postaci przetworzonej dzięki nowoczesnej technologii chemicznej.
Medycyna Wschodu - przeciwieństwo medycyny Zachodniej?
Medycyna Wschodu - przeciwieństwo medycyny Zachodniej?
Mimo szybkiego rozwoju medycyny Zachodniej, człowiek nadal choruje. Taka medycyna sama nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma przewlekłymi chorobami, jak astma, cukrzyca, alergie, choroby serca, nowotwory. W takich sytuacjach na ratunek przybywa medycyna Wschodu, która jest stosowana już od tysięcy lat.
Czystek – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Czystek – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Czystek to zioło, które warto stosować w okresie infekcji. Herbata z czystka skraca czas biegunki i zapobiega nadciśnieniu. Wykorzystaj jego właściwości i pij regularnie 2-3 filiżanki dziennie.
MIĘTA: właściwości i odmiany mięty
MIĘTA: właściwości i odmiany mięty
Mięta towarzyszy nam podczas letnich upałów podczas przygotowywania drinków, koktajli, czy ulubionych dań – sprawdź, jak wpływa na Twoje zdrowie!
Czosnek niedźwiedzi - 5 prozdrowotnych właściwości
Czosnek niedźwiedzi - 5 prozdrowotnych właściwości
Czy wiesz, że czosnek niedźwiedzi zawiera wiele korzystnych dla zdrowia substancji? Przedstawiamy 5 prozdrowotnych właściwości czosnku niedźwiedziego
Melisa i jej tajemnice
Melisa i jej tajemnice
Melisa należy do ziół, które są stale obecne w kuchni Polskiej. Uspokaja, rozluźnia, odpręża. Poznaj inne właściwości jej działania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)