Zrób to sam, czyli automasaż!

Do masowania warto użyć olejku do masażu, a by uniknąć otarć naskórka i niepotrzebnych podrażnień używać olejku do masażu lub kremu
Automasaż, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonywany samodzielnie na wybranych partiach mięśni. Ma on podobne działanie jak masaż klasyczny - usprawnienia przepływ chłonki i poprawa krążenie żylne. Automasaż zalecany jest szczególnie w profilaktyce i w zwalczaniu obrzęku po radykalnej operacji raka piersi.
/ 03.11.2010 17:27
Do masowania warto użyć olejku do masażu, a by uniknąć otarć naskórka i niepotrzebnych podrażnień używać olejku do masażu lub kremu

Automasaż wcale nie jest łatwy. Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy wykonywać poszczególne etapy masażu bardzo dokładnie z przestrzeganiem kilku zasad.

O czym należy pamiętać?

Zawsze przed masażem należy umyć ręce oraz masowaną część. Powinno się również używać olejku do masażu, a by uniknąć otarć naskórka i niepotrzebnych podrażnień używać np. olejku do masażu, kremu. Masowaną część ciała układamy w sposób zapewniający maksymalne rozluźnienie mięśni. Wszystkie ruchy powinno wykonywać się wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, w kierunku dosercowym, a czas trwania zabiegu powinien wynosić do dziesięciu minut. Każda technika powinna być powtórzona od 5 do 10 razy.

Automasaż nie powinien przynosić doznań bólowych, ale po jego zakończeniu powinien wystąpić różowy odczyn na skórze. W przypadku pojawienia się zmian na skórze masowanej części ciała należy zgłosić się z tym do lekarza.

Polecamy: Hydromasaż - woda zdrowia doda!

Techniki automasażu

W automasażu można stosować następujące techniki: głaskanie, wyciskanie, ugniatanie, rozcieranie i oklepywanie.

  • Głaskanie powinno wykonywać się cała dłonią. Ręka powinna obejmować miejsce masowane, po czym powinna przesuwać się miarowo i powoli w kierunku serca.
  • Wyciskanie wykonuje się chwytem obrączkowym. Kciuk powinien leżeć naprzeciwko palca wskazującego (w przypadku masowania kończyny) lub do wyciskania możemy użyć samych kciuków.
  • Ugniatanie wykonuje się, ujmując rozluźnione mięśnie między kciuk a pozostałe palce. Następnie przemieszcza się dłoń w kierunku serca.
  • Rozcieranie wykonuje się opuszkami palców zakreślając koła i elipsy łączące się, jak gdyby, w łańcuszki lub palcami zgiętymi w pięść.
  • Oklepywanie wykonuje się grzbietem palców lub boczną powierzchnią dłoni ruchami podobnymi do uderzania miotełką.

Automasaż należy wykonywać dwa razy dziennie - rano po wstaniu z łóżka przed gimnastyką i wieczorem po gimnastyce przed snem.

Automasaż jest nie tylko dobrą metodą relaksu, ale także popularnym zabiegiem o znaczeniu leczniczym, przyspieszającym regenerację organizmu. Jego zaletą jest fakt, że można go wykonać własnymi siłami - prawie zawsze i w każdym miejscu. Nie jest to trudna sztuka. Ten rodzaj masażu nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego powinny korzystać z niego osoby, które mają mało czasu na zadbanie o siebie i swoje samopoczucie.

Przeczytaj też: Czym jest bioenergoterapia? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA