Masaż całościowy - w rehabilitacji i rekonwalescencji
Dobrym wskazaniem do masażu całkowitego jest czas rehabilitacji i rekonwalescencji po długotrwałej chorobie lub wypadku. Masaż całościowy może wykonywać również sportowiec w celach kondycyjnych. Dobrym wskazaniem jest masaż chorych przykutych na stałe do łóżka – w celu zapobiegania odleżynom, a także w otyłości i nadwadze.
Masaż częściowy - nie tylko w celach kosmetycznych
Wskazania do masażu częściowego można podzielić zgodnie z poszczególnymi układami. Ze wskazań dla chorób układu krążenia można wymienić: przewleką niewydolności układu krążenia, osoby z tendencją do niskiego ciśnienia krwi, stwardnienie tętnic obwodowych oraz stan po zakrzepowym zapaleniu żył, choroby Raynauda, choroba Burgera – I i II stopień choroby. Z dolegliwości skórnych można wymienić: zaburzenia odżywcze, choroby naczyń limfatycznych i krwionośnych, przewlekłe odmrożenia, blizny pooperacyjne i pourazowe oraz masaż w celach kosmetycznych.
Układ kostno-mięśniowy
Ze wskazań z układu kostno-mięśniowego należy wymienić: leczenie zaników mięśniowych spowodowanych długotrwałym unieruchomieniem, w zanikach mięśniowych pochodzenia nerwowego (porażenia, niedowłady). Wskazaniem są także urazy w postaci przerwanych włókien mięśniowych, wylewach krwawych, przewlekłych stanach zapalnych mięśni, przy likwidacji skurczów błony mięśniowej naczyń krwionośnych. Poprzez masaż powłok brzusznych wywieramy wpływ na czynność narządów wewnętrznych oraz perystaltykę jelit.
Polecamy: Jak wykonać masaż klasyczny?
Z układu kostnego można wymienić: stany pourazowe, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, wszelkie przeciążenia, choroby kości i stawów, przebiegające z przykurczami stawowymi, stany pooperacyjne narządu ruchu, stany przewlekłego zapalenia stawów, mięśni, więzadeł. Sytuacje po zdjęciu gipsu w celu usunięcia lub rozciągnięcia zrostów oraz poprawy krążenia i trofiki skóry, zmiany zniekształcające kostno-stawowe w następstwie procesów zwyrodnieniowych.
Układ nerwowy
Z chorób układu nerwowego wskazania do masażu stanowią: porażenia i niedowłady, przewlekłe zapalenia nerwów, nerwobóle, zapalenie wielonerwowe oraz stany po urazach ośrodkowego układu nerwowego, choroby naczyń krwionośnych mózgowych, opon mózgowych i chorób mózgu.
Choroby reumatyczne
Wskazaniem do masażu są również choroby reumatyczne np. gościec stawowy, zmiany zwyrodnieniowe tkanek miękkich, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz zmiany zwyrodnieniowe tkanek miękkich.
A dzieci?
Masaż jest wskazany również dla dzieci w: zwichnięciach stawu biodrowego, wadach postawy, płaskostopiu, stopie koślawej, stopie szpotawej.
Przeczytaj też: Specjalne formy masażu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!