Jak może objawiać się rak?

Wzdęcia to jeden z symptomów nietolerancji pokarmowej/fot. fotolia
Jaki ból zwiastuje raka? Co powinno zwrócić naszą uwagę? O jakich objawach powiedzieć lekarzowi? Zapoznaj się z krótką listą niepokojących objawów w przebiegu chorób nowotworowych.
/ 22.07.2010 12:52
Wzdęcia to jeden z symptomów nietolerancji pokarmowej/fot. fotolia

Rak nie boli?

Nowotwór może wyrosnąć w każdym miejscu w organizmie – także w takim, w którym nie będzie dawał żadnych objawów bólowych. Zatem rak może nie boleć. W trakcie wzrostu raka tworzą się nowe naczynia krwionośne tak, żeby miał on czym się odżywiać (pobiera substancje odżywcze i tlen z krwi tak jak każdy inny narząd). Nie wyrastają natomiast nowe nerwy, które mogłyby przekazywać informacje o bólu. Jeśli nowotwór osiągnie duże rozmiary, może zacząć uciskać na narządy wokół niego i wtedy dolegliwości bólowe są ewidentne, pochodzą jednak z uszkadzania okolicznych tkanek.

Wyczuwalny guz

Jest to bardzo częsta przyczyna zgłaszania się pacjentów do lekarza. Najczęściej w przypadku zmian w piersi u kobiet – wyczucie zmiany w trakcie samokontroli może być przyczyną wizyty pacjentki u ginekologa. Poza tym guza można wyczuć w przypadku podejrzenia raka mięśni, jelita lub nerki (u osób z ubogą tkanką podskórną).

Powiększenie węzłów chłonnych

Węzły chłonne są zlokalizowane w rejonie szyi, za uszami, pod pachami i w pachwinach. Normalnie są one niemalże niemożliwe do zbadania (szczególnie u osób z nadwagą, które mają większą ilość tkanki podskórnej). Natomiast w chorobach nowotworowych węzły chłonne powiększają się, twardnieją i stają się wyczuwalne Ich powiększenie występuje w przebiegu różnych nowotworów – najbardziej charakterystyczne jest w przebiegu chłoniaków.

Dowiedz się więcej: Jak może się objawiać rak endometrium?

Gwałtowna utrata masa ciała

Nowotwory są chorobami wyniszczającymi – do swojego wzrostu potrzebują bardzo dużo substancji z naszego pożywienia i zachowują się podobnie jak pasożyty „podkradając” nam energię. Jeśli zatem nie zmieniliśmy nawyków żywieniowych lub nie zwiększyliśmy aktywności fizycznej, a straciliśmy sporo kilogramów w krótkim czasie, może być to sygnał mówiący o chorobie nowotworowej.

Biegunki lub zaparcia

Jest to bardzo znamienny objaw w raku jelita grubego – szczególnie oba te zaburzenia (biegunki i zaparcia) występujące naprzemiennie. Mogą one świadczyć także o nieprawidłowości w innym miejscu przewodu pokarmowego – raku wątroby, trzustki lub żołądka. Także skład kału jest ważny – świeża krew lub śluz w stolcu może także świadczyć o raku jelita grubego.

Polecamy: Czym zajmują się Amazonki?

Kaszel lub chrypka

Mogą być objawami raka płuca lub krtani. Jeżeli infekcje górnych dróg oddechowych często nawracają, a w płucach występuje uczucie zalegania i konieczność ciągłego odkrztuszania wydzieliny (dłużej niż kilka tygodni), występuje trudność we wzięciu głębszego oddechu, a w plwocinie pojawia się krew - koniecznie należy odwiedzić lekarza. Tym bardziej, jeśli dolegliwości dotyczą osób palących papierosy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA