Jak często niedokrwistość jest objawem raka?

Niedokrwistość to zwykle objaw, który łatwo zaleczyć. Może się pod nią jednak kryć rak jelita grubego, żołądka, jajnika, nerki, płuca, gruczołu krokowego, szyjki macicy oraz wiele innych i dlatego diagnostyka lekarska powinna być w tym przypadku szczególnie wnikliwa.
/ 17.08.2017 11:05

Niedokrwistość to stan, w którym krew zawiera zbyt mało hemoglobiny (Hb), czyli białka transportowego dla gazów oddechowych, zawartego w czerwonych krwinkach. U dorosłych mężczyzn w warunkach prawidłowych powinny one zawierać powyżej 14, a u kobiet – powyżej 12 g/dl krwi, a wartości niższe od podanych świadczą o niedokrwistości. W takiej sytuacji dochodzi do niedostatecznego dowozu tlenu do tkanek i narządów.

Występują wówczas m.in.: osłabienie, łatwa męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy, a czasami bladość.

Zobacz też: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Krwinka mała czy duża?

Bardzo istotnym parametrem, który informuje nas o możliwych przyczynach niedokrwistości, jest objętości krwinki czerwonej, oznaczana skrótem MCV. „Mała” krwinka (mikrocytoza) jest typowa dla niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, „duża” występuje z kolei, gdy brakuje kwasu foliowego lub witaminy B12. Są to tzw. niedokrwistości niedoborowe, które często pojawiają się (zwłaszcza niedobór żelaza) u osób w podeszłym wieku.

Natomiast krwinki o prawidłowej wielkości występują w tzw. niedokrwistości chorób przewlekłych. Dochodzi w niej do niekorzystnego wpływu pobudzonego przez chorobę układu odpornościowego na produkcję krwinek. Ten typ niedokrwistości, podobnie jak i wiele innych (np. niedokrwistość z niedoboru żelaza, z hemolizy lub naciekania szpiku kostnego), może występować w związku z obecnością nowotworu złośliwego i dlatego w każdym przypadku należy zachować wybitną czujność. 

Brak żelaza a nowotwór

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości i stanowi 80% wszystkich sytuacji. Wbrew pozorom główną przyczyną nie jest niedostateczne jego przyjmowanie w pożywieniu (poza np. wegetarianami), lecz jego nadmierna utrata. Dochodzi do niej u osób, które przewlekle krwawią, a niedokrwistość może być tego jedynym widocznym objawem. U osób starszych krwawienie może nastąpić z przewodu pokarmowego oraz dróg rodnych u kobiet, a także nerek (mocz nie musi być czerwony) oraz płuc (występuje krwioplucie).

Zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość istnienia nowotworu, gdyż w odróżnieniu od prawidłowej tkanki są one kruche i świetnie unaczynione i dlatego często krwawią. Przeprowadza się przede wszystkim kilkakrotne badania kału na obecność krwi tzw. utajonej (której nie widać) oraz badania endoskopowe, które pokazują od wewnątrz budowę prawie całego przewodu pokarmowego (z wyjątkiem jelita cienkiego, które na szczęście rzadko jest siedliskiem nowotworów).

Wskazane jest badanie na obecność krwinek czerwonych w moczu, a u kobiet niezbędna jest także kontrola ginekologiczna. Dopiero po ustaleniu przyczyny można wdrożyć odpowiednie leczenie, np. preparatami żelaza.

Zobacz też: Jakie nowotwory pojawiają się najczęściej u osób w starszym wieku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!