Co to jest chłoniak?
Termin chłoniak obejmuje grupę nowotworów złośliwych atakujących układ limfatyczny. Proces nowotworowy najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych, ale może powstać również w tkance limfatycznej jamy nosowej, gardłowej, przewodu pokarmowego oraz w śledzionie . Jego charakterystyczną cechą jest niekontrolowany wzrost uszkodzonych chorobowo limfocytów. Rocznie w naszym kraju na chłoniaka zapada około 6000 osób.
Polecamy: Czym jest chłoniak?
Jakie objawy wywołuje chłoniak?
Początkowe stadium chłoniaka często bywa mylone z przeziębieniem, gdyż pierwszym objawem choroby zazwyczaj są powiększone węzły chłonne. Gdy pomimo leczenia trwającego ponad tydzień nie ulegają zmniejszeniu należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przebiegu chłoniaka może dojść również do utraty masy ciała, uczucia ciągłego zmęczenia oraz podwyższonej temperatury ciała.
Przeczytaj: O czym świadczą powiększone węzły chłonne?
U niektórych pacjentów chłoniak może wywołać erytrodemię, będącą uogólnionym stanem zapalnym skóry. Jednak w większości przypadków ten stan występuje w następstwie innych chorób dermatologicznych np. łuszczycy. Szczegółowe informacje na temat erytrodemii zawiera artykuł:
Chłoniaki skóry, czyli kiedy człowiek staje się czerwony?
Jakie są przyczyny powstawania chłoniaka?
Dokładne czynniki ryzyka powstawania chłoniaków nie są znane. W zasadzie zachorować może każdy. Wiadomo jednak, że bardziej podatne na chorobę są osoby z obniżona odpornością, pacjenci po przeszczepach oraz chorzy na choroby autoimmunologiczne. Chłoniak może rozwinąć się też w przebiegu mononukleozy zakaźnej. Dokładny związek między chorobami został opisany w artykule:
Jaki istnieje związek między chłoniakiem, a mononukleozą?
Chłoniak a borelioza
Nie zawsze chłoniak jest nowotworem, czasami mamy do czynienia z chłoniakiem rzekomym, który może powstać w początkowym stadium boreliozy. Zazwyczaj obserwuje się go na twarzy lub w okolicy brodawek sutkowych.
Przeczytaj: Chłoniak skóry, a może limfocytoma w przebiegu boreliozy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!