Dlaczego powstają wrzody żołądka?
Najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów dwunastnicy i żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta za pomocą wydzielanych przez siebie substancji uszkadza błonę śluzową przewodu pokarmowego i prowadzi do powstania owrzodzenia. Skuteczne zwalczenie zakażenia powoduje wygojenie się wrzodu i ustąpienie dolegliwości.
Kiedy wrzód okazuje się rakiem…
W leczeniu infekcji H. pylori stosuje się kilka schematów terapii, z których każdy obejmuje 2 antybiotyki i lek zobojętniający sok żołądkowy (najczęściej inhibitor pompy protonowej). Bywa jednak, że owrzodzenie się nie goi lub nawraca krótko po wygojeniu. To powinno być sygnałem, że za pozornie błahą chorobą w rzeczywistości może kryć się poważna sprawa. W takich przypadkach niezbędne jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinków z kilku różnych miejsc wokół i w samym wrzodzie oraz następnie zbadanie ich pod mikroskopem. Badanie to pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie obecności zmian nowotworowych.
Polecamy: Czy rak jelita grubego jest dziedziczny?
Jeśli nie znaleziono raka, prawdopodobnie do wyleczenia wystarczy zmiana schematu leczenia infekcji H. pylori oraz przestrzeganie odpowiednich zaleceń dietetycznych. Natomiast obecność w pobranych wycinkach komórek rakowych niesie ze sobą konieczność rozległej operacji. Jej zakres ustalany jest w zależności od rozmiaru i lokalizacji guza, jednak nie bywa mniejszy (poza wybranymi przypadkami) niż resekcja 4/5 żołądka, a często obejmuje cały żołądek i otaczające węzły chłonne. Jedynie w przypadku stwierdzenia tzw. raka wczesnego możliwy jest zabieg o mniejszym zakresie, który można przeprowadzić także endoskopowo (czyli podobnie jak wykonuje się gastroskopię) lub laparoskopowo. Pojęcie „rak wczesny” odnosi się do takich nowotworów, w których komórki rakowe nie przekraczają błony śluzowej lub podśluzowej żołądka. Niestety w Polsce rak żołądka zazwyczaj rozpoznawany jest już w dużym stopniu zaawansowania.
Jak widać powyżej, zdarza się, że z pozoru błahe owrzodzenie staje się dużym problemem. Dlatego w przypadku trudno gojących się lub nie gojących zmian, nie należy ich bagatelizować, a szybko zasięgnąć porady lekarza i poszukać przyczyny choroby. Nawet jeżeli owrzodzenie ma charakter nowotworowy, odpowiednio wcześnie podjęta diagnostyka i rozpoznanie pozwalają na ograniczenie do minimum zakresu zabiegu operacyjnego i skuteczne wyleczenie – przeżywalność osób z wczesnym rakiem żołądka sięga 90%.
Warto wiedzieć: Rak jajnika - dlaczego jest tak groźny?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!