Skąd wziął się symbol różowej wstążki?
Zaczęło się od staro amerykańskiej piosenki marszowej. W myśl jej słów pewna kobieta codziennie nosiła na szyi żółtą wstążkę dla swojego kochanka, który wyjechał w daleką podróż. Wstążka była symbolem tęsknoty i oczekiwania. Wtedy też zapanowała swojego rodzaju moda na umieszczanie "wstążki" w życiu codziennym – powstało wiele podobnych piosenek, symbol na dobre zadomowił się w świadomości społecznej.
Kolor różowy pochodzi od płci żeńskiej – już od małego dla chłopczyków zarezerwowany jest niebieski, a dla dziewczynek różowy. Jako że nowotwór piersi jest typowo kobiecą chorobą – wstążka zatem jest różowa.
Główne założenia organizacji to prowadzenie profilaktyki, badań przesiewowych, informacji o dostępnych terapiach oraz o okresie po leczeniu.
Profilaktyka
Już od dawna wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W ramach profilaktyki Różowa Wstążka zajmuje się organizowaniem badań klinicznych z udziałem naukowców z całego świata, dzięki czemu lekarze mogą poznać nowe metody wykrywania i leczenia raka piersi. Profilaktyka obejmuje też działania mające na celu uświadomienie kobiet, czym jest rak piersi i jak samodzielnie się badać i prowadzić samokontrolę.
Warto wiedzieć: Rak to nie koniec świata
Badania przesiewowe
Mammografia jest jedyną metodą, która pozwala na zdiagnozowanie nowotworu. Samodzielne badanie piersi jest jedynie metoda na zwrócenie uwagi kobiety, że coś może być nie tak. Nie każda zmiana wykryta w czasie samokontroli to rak! Podczas badania przesiewowego lekarz jest w stanie ustalić, czy dana zmiana kwalifikuje się do bycia rakiem.
Informacja o dostępnym leczeniu
Jako że pacjent nie musi znać wszystkich szczegółów odnośnie leczenia, Różowa Wstążka zajmuje się też informowaniem o dostępnych metodach w onkologii. Szczególnie o tym, jak zachowywać się w trakcie leczenia - czy trzeba zmienić nawyki dietetyczne, czego trzeba unikać i jak się zachowywać.
Polecamy: Czy wiesz, ile osób w Polsce choruje na raka?
Informacja o okresie po leczeniu przeciwnowotworowym
Organizacja pomaga osobom, które wyleczyły się z nowotworu piersi wrócić do normalnego życia. Dietetycy pomogą ustalić odpowiednie żywienie, psychologowie udzielają stosownych porad, protetycy umożliwiają wykonanie odpowiednich protez, jeśli są konieczne.
Dzięki Różowej Wstążce (która ma zasięg międzynarodowy), kobiety zwróciły uwagę na problem raka piersi. Zaczęto głośno mówić o badaniach, o samej chorobie i o niebezpieczeństwach z nią związanych. Wcześniej kobietom ciężko było o tym mówić i myśleć, gdyż uważały ten temat za wstydliwy. Złamanie krępującej bariery przyczyniło się do większej ilości badań i większej ilości przypadków raka piersi wykrytych w momencie, kiedy można go wyleczyć.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!