Kobieto, wykonuj regularne cytologię i mammografię!

Czy mammografia jest bolesna? Gdzie można wykonać cytologię? Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania? Te i inne wątpliwości rozwiewa poradnik kampanii „Rak. To się leczy!”. Celem kampanii jest walka ze stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcanie do badań profilaktycznych.
/ 15.09.2016 14:33

Jestem kobietą. Jak często muszę się badać, by zdiagnozować raka?

Badaniami najczęściej zalecanymi kobietom są cytologia i mammografia. To dwa spośród trzech przeważnie sugerowanych przez lekarzy na całym świecie badań przesiewowych.

Dlatego w kalendarzu kobiet musi znaleźć się czas na badania cytologiczne – raz na 3 lata.

Jeśli ukończyłyśmy 40 lat, włączmy do naszego nawyku mammografię – tylko raz na 2 lata.

To wystarczy, by znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz nowotwór piersi. Pamiętajmy o tych badaniach – profilaktyka nie boli!  Zwłaszcza, że oba typy badań można wykonać bezpłatnie.

Czy cytologia i mammografia są bolesne?

Zarówno badanie cytologiczne w kierunku wykrycia raka szyjki macicy, jak i mammografia  w kierunku wykrycia raka piersi są badaniami bezbolesnymi i prostymi. 

Gdzie można wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne można wykonać podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Trwa ono nie więcej niż kilka minut i polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szpatułki.

Czy nie powinnam robić cytologii częściej?

Takie badanie wystarczy wykonywać regularnie, co trzy lata, by w znacznej mierze zapobiec rakowi szyjki macicy:

– Nowotwór szyjki macicy rozwija się bardzo wolno, więc powtarzanie częściej tego badania nie jest uzasadnione.Profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna, bo badanie cytologiczne wykonywanie regularnie pozwala wykryć stany przedrakowe,które odpowiednio leczone, pozwalają uniknąć raka – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, szef ekspertów Fundacji Rosa w kampanii „Rak. To się leczy!”, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Czy mammografia zarezerwowana jest tylko dla kobiet po 40 roku życia?

Mammografia jest badaniem radiologicznym pozwalającym wykryć raka piersi już we wczesnej fazie.

Badanie jest zalecane kobietom po 40 roku życia.

Każda kobieta po 50 roku życia już co 2 lata otrzymuje zaproszenie na mammografię,  z którego naprawdę warto skorzystać.

– Jeżeli z jakichś względów osoby młodsze są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania,

na przykład mieliśmy do czynienia z takim przypadkiem w rodzinie, możemy myśleć o wykonywaniu ultrasonografii co dwa lata.

Jeżeli w rodzinie stwierdzono więcej przypadków raka piersi, to mamy do czynienia z rodzinnym ryzykiem raka piersi i w tej sytuacji konieczne są bardziej intensywne zasady kontroli,

które są wykonywane w ramach poradni genetyki onkologicznej – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki z Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Poznaniu.

 

Źródło: materiały prasowe Farma PR/jg

Zobacz też: Badanie cytologiczne – jak się do niego przygotować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/26.02.2017 18:49
Regularne badania to podstawa, ja robię je oczywiście co roku - obowiązkowy przegląd. Czasami na NFZ można załapać się na akcje związane z mammografią, ale to zazwyczaj dla straszych kobiet. Ja z powodu obciążenia genetycznego muszę robić to badanie już po 30stce. Ostatnio w Lux Medzie w Centrum Diagnostycznym robiłam i nie było tak strasznie, bardzo miła Pani, która wykonywała badanie profesjonalnie i z uśmiechem trochę mnie odstresowała, bo normalnie to nerwy mnie zżerają.
/02.12.2016 15:41
Raz w roku chodzę na mammografię do CMP Kraków :)