Rak to nie koniec świata

Depresji menopauzalnej nie można lekceważyć
Choroba nowotworowa to nie wyrok. Jest przecież tyle możliwości leczenia. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią wewnętrzne pogodzenie się z chorobą i powrót do normalnego życia.
/ 28.09.2016 15:06
Depresji menopauzalnej nie można lekceważyć

Rak to nie koniec świata...

Banalne stwierdzenie, ale prawdziwe. Obecne metody stosowane w onkologii – chemioterapia, radioterapia, leczenie operacyjne dają możliwość całkowitego wyleczenia i powrotu do stanu zdrowia sprzed zachorowania na nowotwór. Odpowiednia metoda leczenia dostosowana do typu choroby jest warunkiem koniecznym, jeżeli chcemy całkowicie wyleczyć się z choroby.

A może lekarz się pomylił?

Zawsze jest taka możliwość, nie można tego wykluczyć. Laboratorium, lekarze, maszyny - wszystko jest zawodne. Jednak raz postawiona diagnoza rzadko okazuje się błędna wobec ewidentnych wskazań wszystkich aparatur pomiarowych, wyników badań i samej decyzji lekarza. Wyparcie i zaprzeczenie wiadomości są zawsze pierwszymi reakcjami na sytuację stresową, jaka ma miejsce w momencie dowiadywania się o chorobie. Jest to całkowicie naturalne i z czasem przeradza się w akceptację swojej choroby. Na początku jednak warto wszystko sprawdzić i wykonać wszelkie dodatkowe badania, jakie zaleci lekarz.

Warto wiedzieć: Czy telefony komórkowe mogą powodować nowotwór mózgu?

A może metody naturalne?

W internecie i w gazetach pełno jest ogłoszeń o "naturalnych" metodach leczenia raka. Czy są skuteczne? Nie wiadomo. Skuteczność danego sposobu leczenia ustalana jest przez konkretne badania (tak zwane "kliniczne") prowadzone przez lekarza. Jedna grupa chorych osób dostaje badany lek, a druga coś, co tylko ten lek udaje. Porównuje się wyniki i oblicza się, ile osób wyzdrowiało po leku, a ile osób po tej substancji, która stanowiła placebo. Do tej pory nikt nie przeprowadził takich badań, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić, że metody naturalne są dobrą metodą na wyleczenie nowotworu. A jednocześnie udowodniona jest duża skuteczność wielu farmaceutyków przepisywanych przez lekarza.

Skoro i tak mam raka, to po co się leczyć?

Leczenie prowadzone przez lekarza jest to JEDYNA skuteczna metoda na zwalczenie nowotworu. Świadoma rezygnacja z leczenia to pozbywanie się jedynej deski ratunku. Jeżeli chcesz zrezygnować całkowicie z leczenia, to czemu go nie spróbować? Jeśli nie zadziała leczenie, nie zadziała też na pewno nic innego. Metody naturalne nie powinny zaszkodzić, ale taką ewentualność zawsze trzeba przedyskutować z lekarzem.

Polecamy: Jak poradzić sobie z nowotworem u dziecka?

Czy to moja wina?

Nie. Zachorowanie na nowotwór to niczyja wina. Czynniki onkogenne (czyli te, które wywołują nowotwór) są ważne tylko przed zachorowaniem w celach profilaktycznych. Unikanie ich jest ważne jako zapobieganie chorobie, a nie jako leczenie. To, że coś przybliża do choroby nie znaczy, że koniecznie ją wywołuje. Dla przykładu - rak płuca nierzadko ujawnia się u osób, które nigdy nawet nie zaciągnęły się papierosem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA