Metody leczenia
Istnieje kilka metod leczenia szpiczaka mnogiego: stabilizacja stanu chorego, leczenie paliatywne, indukcja remisji oraz leczenie radykalne. Intensywność prowadzonej terapii zależy od tego, jakie objawy pojawiają się u danego pacjenta. Jej rozpoczęcie jest niezwykle ważne po rozpoznaniu choroby.
Stabilizacja stanu chorego
Celem tej metody jest walka z zagrażającymi życiu zaburzeniami biochemicznymi oraz zaburzeniami układu odpornościowego. Lekarz i pacjent mają zaledwie kilka godzin lub dni na podjęcie decyzji o tej terapii. Przykładami tej terapii są: plazmafereza (przy bardzo wysokim stężeniu białka w surowicy celem zapobiegania udarowi mózgu), leczenie odpowiednie hiperkalcemii oraz leczenie przy niewydolności nerek hemodializy.
Warto wiedzieć: Jakie są przyczyny i objawy szpiczaka mnogiego?
Leczenie paliatywne
Ma na celu łagodzenie objawów choroby i poprawę stanu ogólnego chorego. W tym przypadku oczekiwany czas przeżycia to kilka miesięcy.
Indukcja remisji oraz leczenie radykalne
Indukcję remisji oraz leczenie radykalne podejmuje się w celu całkowitego wyleczenia pacjenta. Niestety, całkowite wyleczenie szpiczaka mnogiego nie jest obecnie możliwe. Prowadzone są cały czas badania, które mają zmienić taki stan rzeczy. Leczenie radykalne stosuje się w procedurze przeszczepu szpiku kostnego poprzedzonej wysokodozowaną chemioterapią.
Polecamy: Badania prognostyczne w szpiczaku mnogim
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!