Jak leczyć szpiczaka mnogiego?

Jak leczyć szpiczaka mnogiego?

Jeśli lekarze wykryją u pacjenta szpiczaka mnogiego, ustalą stopień zaawansowania choroby i rokowania, a także wykonają podstawowe badania, należy rozpocząć szybko terapię. Zaleca się szczególnie rozpoczęcie leczenia u pacjentów z objawową postacią choroby.
/ 18.10.2010 22:40
Jak leczyć szpiczaka mnogiego?

Metody leczenia

Istnieje kilka metod leczenia szpiczaka mnogiego: stabilizacja stanu chorego, leczenie paliatywne, indukcja remisji oraz leczenie radykalne. Intensywność prowadzonej terapii zależy od tego, jakie objawy pojawiają się u danego pacjenta. Jej rozpoczęcie jest niezwykle ważne po rozpoznaniu choroby.

Stabilizacja stanu chorego

Celem tej metody jest walka z zagrażającymi życiu zaburzeniami biochemicznymi oraz zaburzeniami układu odpornościowego. Lekarz i pacjent mają zaledwie kilka godzin lub dni na podjęcie decyzji o tej terapii. Przykładami tej terapii są: plazmafereza (przy bardzo wysokim stężeniu białka w surowicy celem zapobiegania udarowi mózgu), leczenie odpowiednie hiperkalcemii oraz leczenie przy niewydolności nerek hemodializy.

Warto wiedzieć: Jakie są przyczyny i objawy szpiczaka mnogiego?

Leczenie paliatywne

Ma na celu łagodzenie objawów choroby i poprawę stanu ogólnego chorego. W tym przypadku oczekiwany czas przeżycia to kilka miesięcy.

Indukcja remisji oraz leczenie radykalne

Indukcję remisji oraz leczenie radykalne podejmuje się w celu całkowitego wyleczenia pacjenta. Niestety, całkowite wyleczenie szpiczaka mnogiego nie jest obecnie możliwe. Prowadzone są cały czas badania, które mają zmienić taki stan rzeczy. Leczenie radykalne stosuje się w procedurze przeszczepu szpiku kostnego poprzedzonej wysokodozowaną chemioterapią.

Polecamy: Badania prognostyczne w szpiczaku mnogim

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!