Strach przed dzieckiem

Strach przed dzieckiem
Kiedy nie byłam w ciąży, bardzo chciałam mieć dziecko. Teraz, gdy spodziewam się dziecka, zaczynam się obawiać, czy poradzę sobie z byciem matką. Obawy najczęściej nadchodzą wieczorem, kiedy po całym dniu kładę się spać. Czy te odczucia i strach przed dzieckiem mi przejdą? Zobacz, jak poradzić sobie ze stresem związanym z macierzyństwem.
/ 17.03.2009 12:03
Strach przed dzieckiem

Macierzyństwo - nadchodzące zmiany

Strach związany z macierzyństwem nie jest niczym niezwykłym. Pierwsza ciąża i wychowanie dziecka to z pewnością duże wyzwanie. Wszystkie wątpliwości i niepokoje najprawdopodobniej rozwieją się najpóźniej o porodzie. Psychika matki jest ukształtowana w taki sposób, że jest w stanie znieść bardzo duży wysiłek, brak snu i wiele innych problemów, jeśli wiąże się to z dobrem jej dziecka. Macierzyństwo to także duże zmiany hormonalne w organizmie kobiety, wyzwalają one nadzwyczajne siły, które zmieniają jej dotychczasowy stosunek do wielu rzeczy i pozwalają pokonywać największe lęki.

Zobacz też:Przewodnik - od poczęcia przez pierwsze miesiące ciąży

Pomoc specjalisty

Nie ma powodu, by niepokoić się nadmiernie. W kluczowych momentach nie będziesz sama, pomoże ci natura, która sprawia, ze nawet niedoświadczone mamy znajdują w sobie wystarczająco dużo siły, zarówno psychicznej jak i fizycznej, aby podołać wszystkim wyzwaniom.Warto się jednak zastanowić, czy ciąża i poród jest to jedyne źródło strachu. Jeśli bowiem istnieją jakieś okoliczności, które obiektywnie zagrażają możliwościom radzenia sobie z macierzyństwem, oczywiście należy je jak najszybciej pokonać lub zwrócić się o pomoc do osób lub instytucji właściwych ze względu na charakter tych okoliczności. Jeśli zaś już wcześniej, niezależnie od ciąży byłaś osobą lękliwą, dostrzegającą w sobie problemy psychiczne, z całą pewnością trzeba się udać do psychiatry lub psychologa, żeby dokładnie określić istotę problemu i podjąć kroki zaradcze.

Zobacz też:Czy ciąża to stan błogosławiony?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA