Profilaktyka czerniaka: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Opalanie, zabiegi kosmetyczne, kobieta, plaża, kapelusz, fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Przy okazji czwartej edycji Tygodnia Świadomości Czerniaka przypominamy, jakimi działaniami można zminimalizować ryzyko zachorowania na tę chorobę. Przeczytajcie, co na ten temat mówi prof. Piotr Rutkowski.
/ 29.06.2018 14:38
Opalanie, zabiegi kosmetyczne, kobieta, plaża, kapelusz, fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

"Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Wczesne wykrycie pozwala jednak na całkowite wyleczenie aż w 90% przypadków. Dlatego poprzez czwartą edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka chcemy nauczyć Polaków jak prawidłowo badać skórę oraz jak ważna jest profilaktyka" – mówi prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Profilaktyka czerniaka

Pamiętajmy, że aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, wystarczy stosować kilka prostych zasad:

  1. Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
  2. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
  3. Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
  4. Nie opalaj się w solarium.
  5. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga-onkologa.
  6. Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych – wymienia prof. Rutkowski.
  7. Jeśli okaże się, że pieprzyk lub narośl niesie znamiona nowotworowe należy jak najszybciej ją wyciąć i rozpocząć leczenie.

Polecamy:
Czerniak w gałce ocznej. Jak go rozpoznać?
Jak rozpoznać czerniaka? Objawy
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA