Badanie cytologiczne – jak się do niego przygotować?

Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia
Wizyty u ginekologa, szczególnie młodym kobietom, kojarzą się z czymś nieprzyjemnym i często tego unikają. Takie myślenie mija się jednak z prawdą, a wynika z tego, że nie wiedzą z autopsji jak to wygląda i po prostu boją się tego, co nieznane. Takie podejście może być niestety zgubne. Szacuje się bowiem, że regularne wykonywanie cytologii wśród kobiet obniżyłoby zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 40%.
/ 13.12.2011 14:08
Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

Cytologia – co się pod tym kryje?

Cytologia jest to metoda diagnostyczna stosowana przez ginekologów. Polega na badaniu narządów rodnych kobiety. Ginekolog wprowadza wziernik do pochwy i pobiera próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala zauważyć wszystkie zmiany, które zaszły w obrębie szyjki macicy, nawet w bardzo wczesnej fazie. Co za tym idzie, przeprowadzenie jednego badania pozwala na wczesne wykrycie ewentualnej choroby i, w takich przypadkach, często gwarantuje 100% wyleczenie.

Odpowiednie przygotowanie – co należy zrobić?

Badanie cytologiczne jest prostym badaniem, które nie wymaga poprzedzania go innymi. Wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest jednak parę podstawowych rzeczy, które trzeba przed nim wykonać:

  • dokładne podmycie krocza i zewnętrznych części narządów (wskazane jest używanie, nie tylko przed badaniem, żelu do higieny intymnej, gdyż zawiera odpowiednie pH),
  • na 2 dni przed wykonaniem badania cytologicznego nie powinno się współżyć,
  • 2 doby przed badaniem nie powinno się stosować leków dopochwowych i wykonywać irygacji (płukania pochwy),
  • dobrze jest wcześniej przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, żeby nie tracić czasu, kiedy zapyta nas o to lekarz,
  • wyliczenie długości cyklu,
  • przygotowanie informacji o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji (dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach i porodach.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest szczerość wobec ginekologa. Zatajenie jakichkolwiek informacji może mieć czasem złe skutki. Lekarz jest zobowiązany etyką lekarską do zatrzymania dla siebie wszystkich informacji, które od Ciebie uzyska. Nic nie może wyjść poza gabinet!

Zobacz: Badanie cytologiczne - krok po kroku

Kiedy można wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne powinny wykonać wszystkie kobiety po 25. roku życia oraz młodsze, które rozpoczęły już współżycie seksualne. Można je zrobić min. 4 dni po miesiączce i max. 4 dni przed kolejną. Najlepiej, jeśli badanie wypada między 10. a 20. dniem okresu.

Co po badaniu?

Lekarz przesyła próbki do laboratorium. Wynik badania jest dostępny już kilka dni po nim. W Polsce jest on przedstawiany zazwyczaj w 5-stopniowej klasyfikacji Papanicolau, która jest łatwiejsza do odczytania. Stopnie I i II oznaczają dobry wynik, III i IV wskazują na występowanie nieprawidłowych komórek. Stopień V świadczy o komórkach o charakterze złośliwym. Wówczas pacjentka jest poddawana kolejnym badaniom w celu dokładniejszego zdiagnozowania choroby i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Warto przeczytać: Rak szyjki a cytologia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA