szczepionka będzie mogła wyleczyć raka fot. Fotolia

Szczepionka na raka odkryta?

W badaniach prowadzonych w Moffitt Cancer Center, opracowano szczepionkę, która po przetestowaniu jej na myszach okazała się skuteczna w zabijaniu wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus), powodującego raka szyjki macicy. Badania opublikowane zostały najnowszym wydaniu „Cancer Immunology, Immunotherapy”.
/ 11.06.2012 14:25
szczepionka będzie mogła wyleczyć raka fot. Fotolia

Pomimo, że istnieją już dwie, zatwierdzone  i szeroko rozpowszechnione, profilaktyczne szczepionki przeciwko HPV, przeciwdziałają one jedynie powstawaniu infekcji, powodowanych  przez tego wirusa. Nie mogą być one natomiast używane w celu leczenia już powstałego przez niego raka, dlatego też istnieje potrzeba rozwoju dalszych badań i ich ulepszenie. Podjęli się tego doktor Esteban Celis, członek Moffitt's Immunology Program i doktor Kelly Barrios-Marrugo z Uniwersytetu Południowej Florydy.

Badania nad antynowotworową szczepionką

Aby znaleźć efektywną szczepionkę przeciwko nowotworom  indukowanym przez wirusa HPV, która mogłaby jednocześnie być na nie lekarstwem, doktor Celis i Barrios-Marrugo zaprojektowali strategię peptydowych szczepionek, nazwaną TriVax-HPV. Opiera się  ona na zwiększeniu produkcji limfocytów T cytotoksycznych, które mogłyby wyszukiwać białka, których ekspresja w guzie jest szczególnie nasilona. Do białek tych należą m.in. HPV16-E6 i E7, funkcjonujące jako proteiny onkogeniczne, powodujące powstawanie nowotworu.  Zatem, według doktora Celisa i Barrios-Marrugo, szczepionka namierzająca te białka wirusów byłaby „idalnym kandydatem” do prowokowania silnej odpowiedzi immunologicznej przeciwko nim, z tą dodatkową korzyścią, ze nie generowałaby autoimmunologicznych powikłań.

Kiedy testowali oni swoją szczepionkę na myszach z guzami indukowanymi HPV16, odkryli że TriVax, zawierający mały, syntetyczny peptyd białka E7 powodował ustąpienie guza u 100% leczonych gryzoni, podczas gdy u nieszczepionych myszy, guzy spowodowane HPV rosły w szybkim tempie.

Szczepionka na raka wciąż w sferze marzeń

Pomimo, że wielkość odpowiedzi limfocytów cytotoksycznych T osiągnięta przez TriVax u myszy jest imponująca, nie wiadomo jeszcze, czy podobny efekt może być osiągnięty wśród ludzi.

Doktorzy Celis i Barrios-Marrugo podkreślają, że obecne terapie leczące raka szyjki macicy są dewastujące, silnie toksyczne i dają jedynie 10% szans na wyleczenie. Dodatkowo, znacząca część kobiet w Trzecim Świecie, nie otrzyma zaakceptowanej już profilaktycznej szczepionki, zapobiegającej infekcjom wirusem brodawczaka ludzkiego i, co za tym idzie, nadal będą zagrożone chorobami przez niego wywołanymi. Doktorzy wierzą także, że te badania mogą zapoczątkować wytworzenie bardziej efektywnych i mniej inwazyjnych szczepionek terapeutycznych, na spowodowane  przez HPV choroby nowotworowe.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za 99% przypadków raka szyjki macicy i rocznie powoduje ponad 250 tys. zgonów na całym świecie. Dodatkowo jest czynnikiem powodującym znaczący odsetek nowotworów w obrębie głowy, szyi oraz dotyczących narządów rodnych. Szczepionka na raka może być alternatywą dla konwencjonalnych terapii, które często skutkują poważnymi skutkami ubocznymi i przeważnie są mało efektywne w przypadku zaawansowanych przypadków choroby.

Źródło: www.medicalnewstoday.com, 11.06.2012/ us

Zobacz także: Szczepionka na raka szyjki macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!