Szczepionka wydłużająca życie chorych na raka trzustki

Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia
Szczepionka, która może pokonać raka trzustki, jest właśnie testowana – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Sposób na raka trzustki”.
/ 19.04.2011 09:53
Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia

1100 pacjentów z Wielkiej Brytanii otrzyma szansę na zwalczenie raka trzustki dzięki szczepionce terapeutycznej pozwalającej organizmowi zwalczać komórki rakowe. Jeśli teksty TeloVac się powiodą, specyfik będzie dostępny w 2013 roku. Lekarze wprawdzie nie obiecują pełnego wyleczenia, ale przedłużenia życia pacjentów. Szczepionka nie zapobiega bowiem chorobie, lecz pozwala na to, by organizm nauczył się walczyć z zagrożeniem.

Szczepionka GV1001 ma na celu „uczulić” system odpornościowy na telomerazę – enzym, który daje komórkom nowotworowym praktycznie nieśmiertelność. Enzymu tego praktycznie nie ma w zwykłych komórkach dorosłego człowieka. Ta substancja świetnie więc nadaje się do oznakowania guza.

Testy odbywają się w ponad 50 szpitalach. Pacjentów podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzyma standardową chemioterapię przez 8 miesięcy. Druga po chemioterapii otrzyma szczepionkę. Trzecia – chemioterapię i szczepionkę jednocześnie. Wyniki testu poznamy za rok. Wcześniejsze badania w mniejszej skali pokazały, że szczepionka wydłuża życie pacjentów średnio o 3 miesiące.

Szacuje się, że średnie przeżycie pięciu lat pacjentów z nowotworem trzustki to 2-3%. Nowotwór ten jest jednym z najbardziej niebezpiecznych, jakie istnieją. Występuje dość rzadko. Jedynym rozwiązaniem w jego przypadku jest skomplikowana i dość ryzykowna operacja chirurgiczna i późniejsza chemioterapia.

Zobacz też: Chemioterapia - w jaki sposób niszczy nowotwór?

Źródło: „Rzeczpospolita” 19.04.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA