Rak jajnika jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik. Zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych nowotworów narządów rodnych u kobiet. Jest niebezpieczny, ponieważ późno wykrywany. Przez lata rak jajnika nie daje objawów, a jeśli już się pojawiają, są niespecyficzne i łatwo je zbagatelizować.
Spis treści:
- Rak jajnika – objawy
- Rak jajnika – objawy nietypowe
- Wielkość guza o objawy raka jajnika
- Przerzuty raka jajnika – objawy
- Komu grozi rak jajnika?
Rak jajnika – objawy
Rak jajnika przez kilka lat może rozwijać się po cichu, nie wywołując żadnych symptomów. W miarę wzrostu guza pojawiają się wczesne objawy raka jajnika, które można zaobserwować przynajmniej rok przed pełną manifestacją choroby. Objawy raka jajnika są niespecyficzne, co oznacza, że mogą wskazywać na różne inne schorzenia.
Wczesne objawy raka jajnika to:
- uczucie pełności,
- przelewanie się w brzuchu,
- niestrawność, zgaga, wzdęcia, zaparcia,
- parcie na pęcherz moczowy,
- częste oddawanie moczu,
- szybkie uczucie sytości,
- nudności,
- bóle brzucha,
- bóle miednicy.
W miarę postępu choroby pojawiają się guzy w jamie brzusznej i wodobrzusze (czyli nagromadzenie płynu w jamie otrzewnowej) oraz niekiedy również wysięk w opłucnej. Towarzyszą temu nieplanowane chudnięcie i powiększanie się obwodu brzucha.
Mogą pojawić się objawy wskazujące na zakażenie układu moczowego (nasilające się objawy dyzuryczne, jak ból przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, bóle podbrzusza),oraz krwawienie z pochwy. W tym przypadku symptomy wynikają z naciekania ścian pęcherza moczowego, macicy lub pochwy.
Objawy raka jajnika nasilają się wraz z rozrostem zmian nowotworowych.
Rak jajnika – objawy nietypowe
Można powiedzieć, że wszystkie objawy raka jajnika są w pewnym stopniu nietypowe, bo mogą sugerować inne choroby. Za nietypowe objawy raka jajnika można uznać też te niezwiązane z układem trawiennym i moczowym, tj.:
- bóle pleców,
- bladość,
- zmęczenie,
- osłabienie,
- bolesne podczas stosunku,
- wysypka skórna i zapalenie mięśni,
- nieregularne i/lub obfite miesiączki,
- duszność (z powodu nagromadzenia płynu, odczuwana głównie podczas leżenia).
Te objawy również mogą wskazywać na rozwój nowotworu jajnika.
Wielkość guza a objawy raka jajnika
Uważa się, że guz o średnicy do 7 cm nie daje żadnych objawów. Dopiero, gdy jego wymiar wynosi 11-15 cm, pojawiają się nasilone dolegliwości w postaci bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, często występuje wodobrzusze. Zazwyczaj guz jest wtedy w bardzo zaawansowanym stadium i nie jest możliwe całkowite wyleczenie.
Jakie badania wykonać?
Najprostszym badaniem, dostępnym powszechnie, polecanym w diagnostyce raka jajnika jest ultrasonografia jamy brzusznej oraz USG przezpochwowe. Dokładniejszym badaniem w przypadku podejrzenia raka jajnika jest PET-CT, czyli pozytonowa tomografia emisyjna. Przydatne może być również oznaczenie markerów nowotworowych, zwłaszcza CA 125.
Warto pamiętać, żeby nie bagatelizować takich objawów jak wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu, bóle w podbrzuszu - jeśli występują często powinny być zawsze poddane dalszej diagnostyce.
Przerzuty raka jajnika - objawy
Rak jajnika często daje rozsiane przerzuty do otrzewnej. Szerzy się też drogą naczyń chłonnych, dając przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej, okołoaortalnych, pachwinowych, a także odległych – śródpiersiowych i nadobojczykowych. Przerzuty znajduje się też w innych narządach – najczęściej w płucach, kościach, pochwie i wątrobie. Bardzo nasilone wodobrzusze może świadczyć o znacznym rozsiewie w otrzewnej.
Limfadenopatia (uogólnione powiększenie węzłów chłonnych) wskazuje na zajęcie węzłów. Bóle kostne, krwawienia z pochwy, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc, ograniczenie wydolności oddechowej, mogą nasuwać podejrzenie zmian przerzutowych. Jak widać nie są to nadal objawy specyficzne, nasuwające bezpośrednio podejrzenie procesu toczącego się w jajniku.
Komu grozi rak jajnika?
Rak jajnika występuje u kobiet w każdym wieku, ale wzrost zachorowań następuje od 40 do 70 roku życia. Ryzyko zachorowań jest większe u nieródek oraz u kobiet, których krewne chorowały na raka jajnika. Maleje ono u kobiet, które rodziły oraz stosowały antykoncepcję hormonalną. Około 70-80% chorych rozpoczyna leczenie w III lub IV stopniu zaawansowania klinicznego (wg klasyfikacji FIGO), we wcześniejszym stadium są zazwyczaj wykrywane przypadkowo. Taki stan związany jest z początkowym brakiem objawów lub ich niespecyficznym charakterem.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 27.07.2010.
Czytaj także:
Ból jajnika – przyczyny i leczenie. Co oznacza ból lewego jajnika, prawego jajnika, przed okresem i po okresie?
Bolące jajniki po okresie – przyczyny i badania
Ból jajnika przed okresem – przyczyny i leczenie
Wzdęty brzuch to jeden z objawów torbieli jajnika. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Torbiele na jajniku - czym są i jak się je leczy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!