Jajniki/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Jakie objawy sugerują raka jajnika?

Rak jajnika ujawnia się bardzo późno, najczęściej będąc już w dużym stopniu zaawansowania. Czy można rozpoznać go we wczesnym stadium choroby? Jakie są pierwsze objawy zwiastujące raka jajnika?
/ 19.04.2016 15:15
Jajniki/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Kto może mieć raka jajnika?

Rak jajnika jest 6. co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet, a na liście przyczyn zgonów zajmuje 4. miejsce. Występuje u kobiet w każdym wieku, ale wzrost zachorowań następuje od 40 do 70 roku życia.

Ryzyko zachorowań jest większe u nieródek oraz u kobiet, których krewne chorowały na raka jajnika. Maleje ono u kobiet, które rodziły oraz stosowały antykoncepcję hormonalną. Około 70-80% chorych rozpoczyna leczenie w III lub IV stopniu zaawansowania klinicznego (wg klasyfikacji FIGO), we wcześniejszym stadium są zazwyczaj wykrywane przypadkowo. Taki stan związany jest z początkowym brakiem objawów lub ich niespecyficznym charakterem.

Objawy raka jajnika

U kobiet po 40. roku życia rak jajnika początkowo nie daje praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Rozmawiając z kobietą lekarz powinien zwrócić uwagę na objawy niespecyficzne, dotyczące zazwyczaj układu pokarmowego.

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu, bóle w podbrzuszu – powinny być zawsze poddane dalszej diagnostyce. Najprostszym badaniem, dostępnym dzisiaj powszechnie, jest ultrasonografia jamy brzusznej. Innymi niespecyficznymi objawami mogącymi występować m.in. w przebiegu raka jajnika są: zmęczenie, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, utrata apetytu. Obserwuje się czasem dolegliwości uciskowe podbrzusza, objawy dyzuryczne (ból przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, bóle podbrzusza), które zazwyczaj wskazują na zakażenie układu moczowego oraz krwawienie z pochwy. W tym przypadku jednak objawy te wynikają z naciekania ścian pęcherza moczowego, macicy lub pochwy.

Polecamy: Jak rozpoznać raka jajnika?

Jak wielkość guza wpływa na objawy kliniczne raka jajnika?

Uważa się, że guz o średnicy do 7 cm nie daje żadnych objawów. Dopiero, gdy jego wymiar wynosi 11-15 cm, pojawiają się nasilone dolegliwości w postaci bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, często występuje wodobrzusze. Zazwyczaj guz jest wtedy w bardzo zaawansowanym stadium i nie jest możliwe całkowite wyleczenie.

Zmiany przerzutowe

Rak jajnika często daje rozsiane przerzuty do otrzewnej. Szerzy się też drogą naczyń chłonnych, dając przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej, okołoaortalnych, pachwinowych, a także odległych – śródpiersiowych i nadobojczykowych.

Przerzuty znajduje się też w innych narządach – najczęściej w płucach, kościach, pochwie i wątrobie. Bardzo nasilone wodobrzusze może świadczyć o znacznym rozsiewie w otrzewnej.

Limfadenopatia (uogólnione powiększenie węzłów chłonnych) wskazuje na zajęcie węzłów. Bóle kostne, krwawienia z pochwy, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc, ograniczenie wydolności oddechowej, mogą nasuwać podejrzenie zmian przerzutowych. Jak widać nie są to nadal objawy specyficzne, nasuwające bezpośrednio podejrzenie procesu toczącego się w jajniku.

Zobacz też: Jakie jest rokowanie w raku jajnika?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!