Test ryzyka zachorowania na raka – jak działa?

lekarz fot. Fotolia
Po raz kolejny mamy się czym pochwalić na arenie międzynarodowej: polscy specjaliści opracowali niedrogą metodę, dzięki której będziemy wiedzieli, czy mamy ryzyko zachorowania na określone nowotwory!
Marta Słupska / 20.12.2017 13:56
lekarz fot. Fotolia

Polscy eksperci opracowali tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Są one oparte na sekwencjonowaniu genomowym. Informację podał PAP.

Ten lek powoduje, że nowotwór znika!

Test na nowotwory

Specjaliści z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) opracowali test, który jest 20 razy tańszy niż podobny, opracowany za granicą. Kosztuje 399 zł i umożliwia ocenę 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory. Wśród nich wyróżnia się raka jajnika, piersi, macicy, jelita grubego, nerki, trzustki, tarczycy, żołądka i guzów endokrynnych.

Dzięki naszej metodzie można ocenić, czy w którymkolwiek z nich [z genów – przyp. red.] wystąpiła wada zwiększająca zachorowania na nowotwór. W sumie badanych jest ponad 100 tys. potencjalnych uszkodzeń
– powiedział profesor Krystian Jażdżewski, inicjator programu.

Nie ma mowy o pomyłce: każda wykryta zmiana jest dodatkowo badana jeszcze jedną metodą. Do badania wystarczy jedynie pobrać próbkę krwi.

Test polskich specjalistów sprawi, że osoby, u których badanie wykaże większą podatność na raka, będą mogły kontrolować swój stan zdrowia i częściej wykonywać badania profilaktyczne,. Dzięki temu nowotwór będzie mógł być u nich wcześniej wykryty, a tym samym zwiększy się szansa jego wyleczenia.

Jest to tym ważniejsze, że – według szacunków – ponad milion Polaków ma uwarunkowaną genetycznie większą predyspozycją do nowotworów złośliwych. Jak powiedziała dr hab. n. med.  Anna Wojcicka,  prezes Warsaw Genomics, firmy zajmującej się wykorzystaniem testów, „u 18% zgłaszających się osób jest podwyższone ryzyko nowotworów, a u 5% – wysokie ryzyko”.

Czerwieniejesz po wypiciu alkoholu? Jest ryzyko, że możesz mieć raka
5 objawów, które mogą świadczyć o przeziębieniu lub... raku płuc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA